Jdi na obsah Jdi na menu
 


Emánek

EMÁNEK NAŠEL NOVÝ DOMOV 3. 8. 2014 (podrobnosti níže).

ÚDAJE O ZVÍŘÁTKU
Pohlaví: kocour
Věk: cca 2 roky
Kastrovaný?: ano
Očkovaný?: ne
Odčervený?: ano
Čipovaný?: ne
Handicapovaný?: ne
Podmínky: byt či domek s bezpečným výběhem, ideálně do společnosti nedominantní kočičky či koťátka
Charakteristika: Emánek byl přijat do našeho depozita v dubnu 2013 spolu s maminkou Jiřinkou a sestrou Jolankou. Ty našly společný domov a také na Emánka se usmálo štěstí a v říjnu 2013 odjel do nového domova. Jeho páníček ho ale letos v červenci vrátil, prý ze zdravotních důvodů. A tak Emánek zase hledá nový domov. Ztráta domova ho naštěstí nijak nepoznamenala, v depozitu si rychle zvykl a zapadl mezi ostatní „chovance“. Emánek je nedominantní a nezáludný, na mazlení ho moc neužije, ale jinak je s lidmi a kočkami moc rád. Klidný, přátelský a pohodový, občas se ještě dokáže pořádně vyplašit, ale v zásadě má lidskou společnost moc rád.
Emánek na Facebooku 
 

CHRONOLOGICKY

11. 4. 2013
Jiřinku a její dceru Jolanku nám 30. 3. 2013 dovezl jejich nálezce, Jolančina bratra Emánka pak dovezl o dva týdny později – 7. 4. 2013. Všichni tři žili už delší dobu v zahradách v jeho sousedství v městečku severně od Prahy. Na stravu docházeli k nálezci, hlady nestrádali, ale jinak bezprizorní, na kontakt s lidmi velmi opatrní. Nikdo se jich ale na místě nemohl ujmout, další přírůstky se daly s nadcházejícím jarem očekávat… A tak je jejich nálezce odchytil, nechal vykastrovat, a jakmile to bylo možné, předal je nám s tím, abychom se jim pokusili najít takový domov, kde nebudou nechtěnými vetřelci, ale milovanými domácími kočičkami. Emánek je z celé rodiny nejplašší. U nás se mu rozhodně nelíbí, bojí se a oporu hledá u své maminky Jiřinky – takže se neustále k sobě svorně tulí a syčí:-) Ale mírné pokroky děláme. Bude to nějakou chvíli trvat, ale věříme, že se Emánek „vymazlí“.

18. 5. 2013
Emánek dorazil z celého tria nejpozději, je u nás už měsíc. Zpočátku vypadal dost beznadějně – schovával se a syčel jako had. Ale dělá velké pokroky a dnes už absolvuje několik lekcí mazlení denně, přičemž se nejdřív tváří, jako kdyby ho člověk chtěl zavraždit, ale pak se uklidní a docela si to i užívá. Je to trumpeta:-) Nejoblíbenější schovávačka – na ochozu pod stropem s Jolankou. Tam se cítí bezpečně a navíc odtud všude dobře vidí. Odmala žili jen s maminkou Jiřinkou, bez kontaktu s lidmi. Najíst sice dostali, takže jsou v dobré kondici, ale to mazlení musíme vzít od první lekce. Jde to pomalu, ale jde to, chce to jen čas. Jinak je hravý, zdravý, čistotný, hodný – jen zatím takový vyjukaný. Když si myslí, že ho nevidíme, je ovšem úžasný lovec. Nejraději loví gumičky do vlasů. Hledá nový domov, ideálně se svojí maminkou Jiřinkou a sestrou Jolankou, dodávají mu odvahy.

27. 7. 2013
Po dvou měsících v depozitu je Emánek pořád ještě vykulený, ale udělal obrovský pokrok. Pohybuje se už volně, neschovává se – jen když se bojí, že jde do tuhého. To pak volí některou ze svých skrýší. Tam většinou vyčká, až ho přijdeme ulovit. Pokud ale propadne panice, nemá to smysl, kličkuje jak zajíc. Na tom musíme ještě hodně pracovat, jde to pomalu, ten návyk „uteč a schovej se“ mají pevně zažitý. Hladit se ale nechá a moc rád. Chovat se ještě nechat nechce. Je ale mlsný a jídlem ho lze snadno uplatit – k jídlu běhá už bez zábran a dokonce nás chodí spolu s ostatními vítat ke dveřím. Je teď na pokoji krom Jiřinky a Jolanky ještě s Lištičkou a Hříbečkem. Moc mu to prospělo. Odpoutal se od maminky, mnohem častěji je vidět s koťaty, než schovaný za mámou. Takže jsme se rozhodli, stejně jako Jolanku, je inzerovat samostatně. Umístění zvládne i bez své rodinky, zvykne si. Určitě ale nebude šťastný jako jedináček. Emánek potřebuje nějakého toho kočičího parťáka – ideálně kočičku, mohou ale to být i koťátka – je hodný, nedominantní, hravý, naprosto nezáludný a nekonfliktní.

1. 10. 2013
Emánek našel nový domov. Krátce poté, co odjely bydlet jeho maminka Jiřinka a sestra Jolanka, objevil se zájemce i o Emánka. Mladý pán z rodinného domku kousek od Benátek nad Jizerou hledal zrzavého kamaráda jako společníka a myšilova na zahrádku. Emánkova plachost mu nevadila, při návštěvě u nás se mu Emánek moc líbil, i když syčel a utíkal, jak je jeho zvykem… a tak jsme to prostě riskli. Snad se zabydlí. Má nachystáno všechno, co potřebuje, do jara bude doma bez možnosti výběhu ven, takže čas na to, aby si zvykl, dostane. A pak už bude moci i ven, za prací i za zábavou. Snad to ten trumpeta pochopí, že je to pro jeho dobro a brzy si na nové prostředí zvykne. Za jeho adopci moc děkujeme.

15. 6. 2014
Emánek je v novém domově už 8 měsíců, s jeho páníčkem jsme občas v kontaktu a víme, že Emánek je v pořádku – bohužel páníček zrovna není z těch, kteří by s námi „vzorně spolupracovali“, pokud se pozdravů z nových domovů týče, ale o kocourka se stará vzorně. Emánek k nám nyní dorazil na měsíc na hlídání – páníček musel mimo domov a jiné vhodné řešení se bohužel nepodařilo vymyslet. Emánek ale vypadá velmi dobře, není vystresovaný a je o hodně klidnější a vyrovnanější, než když od nás odjížděl. Bydlí s Carlosem v pokojíku, oba se k sobě chovají přátelsky, soužití je bez problémů.

25. 7. 2014
Páníček (nyní už bývalý) si Emánka bohužel nevyzvedl. Když se vrátil z cest, ohlásil se, že je bohužel nemocen a nemůže si v dohodnutém termínu Emánka vyzvednout. OK, Emánek u nás zůstane o něco déle… Po dalších deseti dnech však dorazila sms, že Emánka kvůli nemoci vrací… A tak Emánek opět hledá nový domov. Ztrátu domova naštěstí nijak neřeší, nestresuje ho, zabydlel se u nás, jakoby ani nikde nebyl.

3. 8. 2014
Emánek právě zkouší svůj druhý ubytovací pokus. Přijela si pro něj rodina z Liberce, kde už bydlí naše bývalá „chovanka“ Mája (Chlupajda). Teď už všechno záleží na tom, jak Mája Emánka přijme…Snad mu to napodruhé vyjde. 
 

Z NOVÉHO DOMOVA (zprávy jsou řazeny od nejstarších po nejnovější)

31. 12. 2020 jsme dostali další e-mail a fotografie z nového domova – text e-mailu je k dispozici na Chlupajdině (Májině) profilu, foto je součástí Emánkova fotoalba.

27. 12. 2019 jsme dostali další e-mail a fotografie z nového domova.
Dobrý den, paní Cetlová, posílám Vám pár vánočních fotek Emánka a Chlupajdy, plus 2 fotky ještě z léta. Vypěstovala jsem na zahradě kočkám šantu a mohou se z ní zbláznit. Stahují se za ní všechny kočky z okolí:-) Emánek s Chlupajdou se mají dobře, z Emánka se stal mazel a dělá hlavičkou už i berany duc:-) Když si ho vybavím před pěti lety, tak se mi tomu nechce věřit. Dostal nový pelíšek a teď v zimě tam prospí většinu dne. Doufám, že se máte v Kocourkově dobře, přeji Vám všem šťastný nový rok a v něm hodně zachráněných kočičáků:-) S pozdravem MN

13. 3. 2019 jsme dostali další e-mail a fotografie z nového domova – text e-mailu je k dispozici na Chlupajdině (Májině) profilu, foto je součástí Emánkova fotoalba.

4. 2. 2019 jsme dostali další e-mail z nového domova.
Dobrý den, paní Cetlová, máme se s Emánkem a Chlupajdou dobře. Emánek řádí ve sněhu, je ho na zahradě stále hromada, ale jen tak hodinu, maximálně dvě:-D Pak začne mňaučit u dveří a chce domů, protože mu je zima. Zvykl si na teplo a gauč a tam je nejraději. Chlupajda je domovnice, ven chodí pouze v létě a jen na trávu. Bojí se. Alespoň se jí nic nestane. Teď, když se topí, tak si ráda vyhřívá břicho na radiátorech. Je dlouhá, jako Lovosice, fakt se to nezdá…:-O Nafotím je a pošlu fotky, jsou krásní oba:-) Mějte se hezky, zdraví MN:-)

14. 6. 2018 jsme dostali další e-mail z nového domova – jeho text je k dispozici na Chlupajdině (Májině) profilu.

9. 5. 2018 jsme dostali další e-mail a fotografie z nového domova.
Dobrý večer paní Cetlová, posílám vám pár fotek Emánka v pampeliškách:-) Mají se s Chlupajdou dobře. Emánek už začal zase nosit klíšťata, takže mě čekal po roce opět bojový úkol se sundáváním a nasazováním obojku:-o Jsou to tedy vždy nervy, Emánek to nemá rád a vždycky udělá veleskok, ale zadařilo se. Má strašnou sílu v nohách. Šmajchl je stále, postel s peřinou to je jeho láska pořád:-D Trochu teď na jaře zhubnul, plandá mu břicho. No a Chlupajda se rozmlsala, žere téměř jen kapsičky a sem tam křupky. Je stále vitální, běhá po domě jako blázen, na to, že jí je už asi těch 10 roků:-) Na zahradu se jí téměř nechce, jen si tam občas jde sežrat trávu. Tak to jen tak krátké kočičí zprávy, doufám, že se máte v Kocourkově fajn, zdraví M. N.

8. 3. 2017 jsme dostali další e-mail a fotografii z nového domova.
Dobrý den paní Cetlová, zdravíme s Emánkem a Chlupajdou:-) Mají se dobře, Emánek vypadá jako méďa, přes zimu nabral. Nechtěl chodit ven, hlavně když tu byl metr sněhu. Teď už začíná opatrně vyrážet do terénu, ale jen tak na dvě hodiny. Je na něj asi ještě zima:-O Chlupajda je taky v pohodě, šmejdí kde se dá, prostě klasická zvědavá kočka. Z Emánka se stal opravdu šmajchl, vyžaduje drbání, jak jen to jde, i v noci. Na fotce mi ožírá přízdobu u kytky. Mějte se v Kocourkově fajn, zdraví M. N.

28. 12. 2015 jsme dostali další e-mail a fotografie z nového domova.
Dobrý den paní Cetlová, posílám vánoční pozdrav od Chlupajdy a Emánka. Emánek udělal další pokrok a konečně se nechá chytit a chovat. Trvalo mu to přes rok:-O Vydží mi na klíně u televize celou pohádku… Takže povzbuzení pro další majitele bojácných koček, některé to zkrátka trvá déle:-) Mějte se fajn a ať se daří Vám i Kocourkovu po celý nový rok:-) Zdraví M. N.

25. 8. 2015 jsme dostali další e-mail a fotografie z nového domova.
Dobrý večer paní Cetlová, zdravíme Vás zase s Chlupajdou a Emánkem z Liberce:-) Máme se fajn, horka kočky přežily v pohodě, chodily se chladit do sklepa. Hned si umí poradit a zalezou, kde je nejlíp. Začala jsem pouštět Chlupajdu na zahradu, po roce… a moc se jí tam líbí. Ale jen na chvíli, jako psa, mám ji furt na očích a sama chce hned domů. Je opatrná a drží se jen u domu. Už to takhle děláme dva měsíce a není problém. Baští trávu, dělá jí to dobře na trávení, občas mi tu vyplivne ty její chlupy. A Emánek udělal zase pokrok v jeho plachosti, nechá se drbat už i na zahradě, chodil se opalovat i na deku, a ta jeho zbrklost skoro vymizela. Cizích lidí a aut se samozřejmě bojí dál, ale to je dobře. V zahradách má klid a nikomu nevadí. Jsem zvědavá, jestli se nechá někdy pochovat… Chodí mi oklepávat švestky, řádí na stromě jak blázen, letos ze švestek asi nic nebude:-O Teď už s Chlupajdou oba spí, jsou jako mimina:-) Koukám, že máte v útulku přes léto fofr, je to všude stejné, lidi nemají čas… Tak tolik krátké zprávy od nás, mějte se fajn a přežijte ve zdraví kočičí léto;-) Zdraví M. N. 

31. 3. 2015 jsme dostali e-mail a fotografie z nového domova.
Dobrý večer, paní Cetlová, zdravíme Vás s Emánkem a Chlupajdou z Liberce:-) Máme se fajn a posíláme fotky. První jarní jsou foceny na MDŽ, Emánek slavil a ulovil první ještěrku, mládě, a pěkně ji zmasil. Snažila jsem se ji ještě zachránit a schovat do skalky pod šutr, ale stejně ji pak vyšťoural a hezky ji přinesl mrtvou ukázat. Na dalším souboru je s Chlupajdou u sušenek, klasika – nejdřív dostal od Chlupajdy jeden „výchovný“ a až pak se madam nažrala8-) Odchází jako domovnice Kyliánová, když jí někdo pošlapal schody:-D:-D Je to profesorka:-O Poslední fotky jsou z dnešního rána – Emik chytil myšku, ale krásnou, ještě jsem ho s myší neviděla, nosil jen hraboše. Takže Emánek nelení. S hrabošema hraje i volejbal, nadhazuje a smečuje jak blázen:-P Tak doufám, že mi přestanou mizet tulipány a budu mít zahradu jako holandské pole:-) Zase jsem ho odčervila a dneska nakapala Frontline proti klíšťatům, už je nosí asi týden. Tak snad to bude účinkovat. Je moc hodný, ta plachost dost vymizela, ale opatrný a obezřetný je stále. Na jednu stranu jsem ráda, opatrnosti není nikdy nazbyt. Nechá se drbat a i masírovat na břiše, to je taky novinka, přede u toho a slintá. Takový kočičí budliky na holý pupiky:-D Občas ještě sem tam brkne a hopsne, ale z devádesáti procent je ten strach pryč. Zvykl si na pravidelný denní režim, večer je zásadně doma a chodí na televizi k nám na polštář. Spí zase pro změnu v ložnici na kufru po babičce, to je jeho oblíbený pelíšek a pozorovatelna zároveň. Vidí z něj i z okna na ptáky. Je statný, svalnatý a má krásný hustý kožich a za krkem takovej fald. Uvidíme, jestli na léto zhubne, ale zatím to nevypadá. A hlavně se netrajdá, trempuje okolo baráku a po zahradách a na zavolání většinou hned přiběhne. Řekla bych, že začal teď i preferovat domácí teplíčko a povalování. Na podzim trajdal po venku déle. Chlupajda je taky fajn, ta má zase ráda změny. Je zvědavá jako opice a teď si oblíbila šuplíky. Ven jí nepouštím, asi by jí brzy něco přejelo, nemá vypěstované reflexy, jako Emík. Musela jsem Vám ty fotky poslat zase na pokračování, nejde to zmenšit a foťák fotí od 1Mb /souborů bylo 5/. Tak to je asi všechno, zdravíme Vás všechny v Kocourkově a ještě se jdu podívat, jestli jsou nějaké zprávy od CarloseB-) Mějte se fajn a ať se daří, zdraví MN

3. 1. 2015 jsme dostali novoroční pozdrav a fotografie z nového domova.
Dobrý večer paní Cetlová, děkujeme za přání k novému roku a přejeme také Vám a všem kočičím chlupáčům u Vás v Kocourkově jen to dobré v novém roce:-) Posílám vánoční fotky /trochu se zpožděním – vždycky mi to trvá,než se k tomu dostanu…:-(/ Chlupajda s Emánkem jsou v pohodě:-D Emánek chodí stále ven trempovat, loví myši, prolézá si zahrady a hlavně chodí vzorně domů. Hlad ho vždy odpoledne dožene ke dveřím. Navykla jsem ho na denní režim – v noci je doma, je to bezpečnější. Udělali jsme mu díru do garáže – hlavně teď v zimě to určitě ocení, když nejsme doma, a naučil se tam také chodit. Jinak ztloustnul a pěkně se na zimu obalil, odhaduju to tak na 3/4 kila až kilo, zmizela mu ta jeho žebra a už nevypadá jako „prkno“:-D. S tou jeho plachostí je to také trošku lepší, nechá se hladit a drbat už i na polštáři u televize /viz foto – kde vypadá, že zažívá kočičí nirvánu:-O/ Ale bojácnost je v něm stále. Možná se to ještě vylepší, kočka známých si zvykala dva roky. A Chlupajda je klasická zvědavá ženská, šmejdí, kde se dá, a už má tak minimálně třicátý pelíšek, kde si hoví. Má ráda změny, je občas problém ji najít. Teď momentálně spí ve skříni na svetrech. Prostě neuvěřitelný:-O Než něco někde zavřu, kontroluju, jestli tam není:-D Oblíbila si také všechny radiátory, kde si nahřívá teřich, když se natáhne, je dlouhá jak Lovosice a musí mít snad 50 stupňů:-O No,je s nimi prostě občas legrace. Tak to jsou naše zprávy, mějte se fajn všichni v Kocourkově a ať se v novém roce daří!!! Zdraví M. N.

6. 10. 2014 jsme dostali další e-mail z nového domova.
Dobrý den paní Cetlová, tak máme odčervovací akci za sebou:-O Koupila jsem na veterině ten Profender spot-on, a protože balení bylo po 2 kusech, rozhodla jsem se to použít i na Emánka. Akce se zdařila. Večer se s Chlupajdou nadlábli a každý se odebral zažívat. První na řadu šla Chlupajda, tam to bylo bez problémů – sice trochu nadávala jako domovnice Kylijánová na schodech, ale dobrý8-) Emánek si zalezl na své oblíbené kabely za TV, takže jsem vyčkala, až se zakliduje, nachystala si druhou ampuli a šla ho jako podrbat – to on rád, má tam totiž krytá záda. Srdce až v krku, aby mi u toho nevystřelil, je pořád takový „pobrkaný“. Ale povedlo se, ampulka je malá a podařilo se mi to zapracovat:-) Takže tohle bychom měli. Tak jsem zvědavá, jestli začne trochu nabírat… Je ale možné, že má taky hyperfunkci štítné žlázy – ptala jsem se na to doktora. Dnes bych ho chtěla pusit ven, aby si omrkl terén a trochu se proběhal po zahradě. Sedí denně u sítě ve dveřích a bubnuje ocasem, tak ať má změnu. Snad z toho nebude mít šok, je už dlouho doma, aby se nějak nepojančil:-) Tak toť vše, mějte se hezky, zdraví M. N.

8. 9. 2014 jsme dostali e-mail a fotografii z nového domova.
Dobrý večer, paní Cetlová, děkuji za info o potravě, teď jsem na to koukla a konzervy jsem objednala. Tak budou mít ty naše chlupaté „mlátičky“ změnu. Kupuji jim i vnitřnosti, nejraději mají krůtí srdce. Je pravda, že jim toho syrového stačí fakt malá hromádka. Šmakuje jim i kolečko špekáčku. Zrovna teď se nadlábli a usnuli spánkem „spravedlivých“:-D Emánek opět za televizí na kabelech, musí být otlačený, nevím, jestli mu to tam nemám zatarasit .Ale, když se tam zase cítí bezpečně s krytými zády… Je placatej, jako když projel mandlem:-D:-D Ale to já byla za mlada taky, teď je všechno jinakB-) Tak ještě jednou díky za rady a posílám do Kocourkova Emánka ležícího – spícího a trávícího;-) Hezký večer přeje M. N.

5. 9. 2014 jsme dostali další e-mail z nového domova.
Dobrý den paní Cetlová, tak se opět ozývám s kočičími zprávami:-) Tak partyzán Emánek začal teprve minulý týden vylézat z úkrytu. Našel si ho pro změnu za televizí, kde na něj nikdo nemohl dosáhnout. Vylákala jsem ho na maso, jak jste psala, a samozřejmě to zabralo. Ten je velký a hubený! Asi tím stresem shodil nějaký to deko… To Chlupajda Mája je oproti němu malý a tlustý běhací váleček:-O Trošku přibrala, má větší břicho. Kostičky na nervy využíval a strach se pomalu vytrácí. Včera se nechal drbat na hlavě u jídla:-) Takže si zvyká, ale jde to pomalinku. Začal šmejdit po baráku, včera byl se mnou ve sklepě, prošel se po trubkách, tak ještě zbývá objevit půdu. No a s Chlupajdou je to bez problémů. Netrucuje a nešílí, žádné problémy nejsou, zdá se mi, že by si i chtěl Emánek s Májou „povídat“, ale ona ho přehlíží. Až je mi ho někdy líto. Tak na ně mluvím alespoň já – koukají na mě pak jak dvě kočičí sfingy:-D Moc dobře jedí oba, kupuji jen velké konzervy a doufám, že Emánek časem trochu nabere. A Chlupajda začala spát v kanafasu, skáče mi každý večer do postele a vydrží tam až do rána. To je novinka tak týden. Občas vyskočí i ke mě na sedačku a sedí vedle mě. To taky nedělala8-) Jestli to má souvislost s Emánkem – možná?? Takže to jsou nové zprávy, doufám, že se mi kočičí duo podaří vyfotit pohromadě a pošlu pak foto. Jsou krásní oba dva, Emánek vypadá jako malý lvíček:-) Mějte se fajn, zdraví M. N.

8. 8. 2014 jsme dostali další e-mail z nového domova.
Dobrý den paní Cetlová, posílám další novinky o Emánkovi. Tak až ve středu slupnul první misku konzervy – a fakt vrchovatou!! – granulí si téměř nevšímá. Zvláštní… Takže to vidím na tuplované konzervy a dnes to vezmu přes řezníka/ koneckonců bude víkend-D:-D Chlupajda Mája to už zná. Takže zatím máme Emánka stále v koupelně a komoře, než si zvykne na nové klima. Chodí vzorně na kadibudku, v noci se tam asi prohání s plyšovou Májinou myškou, protože ráno jsou rozházené rohožky8-) Ale ve dne je stále zalezlý za pračkou či záchodem, syčí a vrčí. Mluvím na něj, pohladit a podrbat se tedy nechá, ale jak vidět, tak se strachem. Denně dostává kostičku na nervy, tak tiše doufám,že se ten strach vytratí… Chlupajda Mája si ho už omrkla asi z půl metru, ale trauma z něj nemá, chová se stále stejně. Tak snad jí to vydrží, až se budou s Emánkem potkávat po baráku:-O Tak zatím takhle, snad se to bude dál vyvíjet všechno dobře. Tak držte pěsti, až budou novinky, zase pošlu kočičí „newsletter“B-) Zdraví M. N.

5. 8. 2014 jsme dostali první e-mail z nového domova.
Dobrý den paní Cetlová, posílám první hlášení o Emánkovi:-) Cesta byla v pohodě, občas si Emánek jen zamňoukal. Doma jsem ho vypustila do koupelny, kde je i komora a kde si může zalézt a v klidu přivykat novému příbytku. Je tam i regál a nad ním střešní okénko, takže si samozřejmě vybral výklenek u něj a kouká na nás z hůry jak netopýr. Moc poholdné to nebude, ale jak je vidět, nemá s tím Emánek – výškomilec – problém. Chlupajda Mája ho zahlédla jen v přepravce – takže se pozdravili pořádným „přátelským“ zasyčením:-O Jinak ho Mája samozřejmě cítí u čuje nového elementa a koupelnou se plíží při zemi:-P Tak jsem na ty dva zvědavá. Dnes už navštívil Emánek kadibudku, ale ještě nežral. Možná zmizelo pár granulí… Ale slupnul od Vás kostičku na nervy, takže jsem mu dala ráno do pelíšku další. Takže zatím tak, až budou další novinky, ozvu se:-) Držte nám palce, snad to bude v pohodě… Zdraví M. N.