Jdi na obsah Jdi na menu
 


Máňa

MÁNIČKA NAŠLA NOVÝ DOMOV 8. 2. 2015 (podrobnosti níže).

ÚDAJE O KOČIČCE
Pohlaví:
kočka
Věk: cca 9 let
Kastrovaná?: ano
Očkovaná?: ne
Odčervená?: ano
Čipovaná?: ne
Handicapovaná?: ne
Podmínky: do bytu či domku s výběhem, jako jedináček nebo k hodnému kocourkovi či kočičče, případně k hodnému pejskovi, do klidné domácnosti
Charakteristika: Máňa pochází z městečka nedaleko od nás – u jednoho rodinného domku tam už delší dobu po zmizelé a nezvěstné majitelce živořila kočička a dva kocourci, odkázaní jen na pomoc sousedů… Dům je snad v exekuci, ale to je vcelku jedno – o dům se jistě někdo popere, o kočičky nikdo. Bylo nám avizováno, že Máňa je starší kočička, zřejmě březí. To se naštěstí nepotvrdilo, ale i tak toho bylo dost…Máňa byla hodně hubená, samozřejmě začervená a v uších svrab, měla hodně nekvalitní a místy vylysalou srst. Léčení trvalo několik měsíců, ale Máňa musí mít velmi tuhý kořínek – všechno zvládla a dnes by jí její věk nikdo nehádal, chová se jako kočičí dorostenec:-) a hraje si s koťaty. Velmi ráda se mazlí, nechá se chovat, ráda sedává na klíně… není ale žárlivá, o přízeň člověka se podělí i s jinými kočičkami. Ráda sedává na okně a pozoruje dění venku, v novém domově by jí určitě udělal radost výběh na zahrádku, ale pokud bude mít dostatek podnětů, může bydlet i v bytě. Jinak nemá žádné speciální nároky – může být jedináček, ale zvykne si i v kočičí společnosti, snese i hodného pejska. Hodí se spíše do klidné domácnosti, nemá ráda prudké pohyby a hluk.
Máňa na Facebooku 
 

CHRONOLOGICKY

21. 2. 2013
Máňu jsme přijali 18. 2. 2013. Pochází z městečka nedaleko od nás – u jednoho rodinného domku tam už delší dobu po zmizelé a nezvěstné majitelce živoří kočička a dva kocourci, nyní odkázaní na pomoc sousedů… Dům je snad v exekuci, ale to je vcelku jedno – o dům se jistě někdo popere, o kočičky nikdo. Nemáme zatím místo pro všechny a přednost dostala Máňa. Bylo nám avizováno, že se jedná o starší kočičku, zřejmě březí, s poraněnou hlavou, pravděpodobně prostřelenou. Na veterině se ukázalo, že březí naštěstí není, ale ostatní je zřejmě (bohužel) pravda. Pod pravým ouškem má Máňa velkou ránu, další pod bradou, jako kdyby střela prošla skrz čelist. Máňa může žrát, ale jen velmi pomalu a opatrně – tlamičku otvírá jen s obtížemi. Dostala antibiotika, zánět se vyléčí. Ale má zvětšenou zbytnělou spodní čelist – buď jako důsledek toho zánětu, nebo se může jednat o nádor. To se bohužel uvidí až časem, podle toho, jak bude Máňa reagovat na léčbu. Máňa je hodně hubená, samozřejmě začervená a v uších svrab, ale to je tak nějak na českém venkově zřejmě standard:-(. Hodně nekvalitní a místy vylysalá srst. Má ale současně i další handicap, a to dost podstatný. Jak ji pan doktor snímkoval a hledal případné střely v těle, objevil neklamné příznaky srdeční poruchy HCM – Máňa tedy dostala první várku léků, na zánět v tlamě i na srdíčko, odčervili jsme a za týden se máme na veterině zastavit na kontrole a pro instrukce na další léčbu. Jinak je Máňa naprosto klidná, přátelská, mazlivá, na své jméno slyší a je to vzorný pacient, většinu dne proleží ve svém pelíšku a ten zbývající čas tráví u misky s dobrůtkami:-).

28. 2. 2013
Máňa dostává antibiotika i léky na srdíčko a nevypadá, že by ji něco výrazněji trápilo. Je pořád hodně hubená, srst prořídlá místy až vylysalá… A ta brada vypadá strašně. Těžko říct, zda se ten útvar zvětšuje či zmenšuje nebo je to stejné – to musí posoudit veterinář. Navíc včera Máňa začala mrouskat:-), takže máme veselo. Jinak ale velmi ráda baští, mazlí se, je zvědavá a kontaktní. Způsobná a čistotná. Tak do týdne bychom měli absolvovat kontrolu na veterině včetně krevních testů.

15. 3. 2013
Máme za sebou krevní testy, bohužel dopadly pro Máňu velmi špatně. Je FeLV pozitivní, krevní hodnoty už bohužel velmi špatné, vypadá to, že virus začíná vyhrávat:-( Zatím se Máňulka drží, ale trápí ji tolik neduhů a ona je tak drobná a křehká… Léky na srdíčko bere, zabraly jí přesně tak, jak měly. Svrab v ouškách už taky nemá. Boule na čelisti neroste, ale ani se nijak výrazněji nezmenšuje. Zánět v tlamičce se ale zahojil. Až potud tedy dobré. Dál už je to horší – srst, která už byla při příjezdu prořídlá a hodně nekvalitní, je nyní horší – lysiny se postupně šířily a svědily – Máňa si kožich olizuje a tím to komplikuje. A tak dostala kortikoidy, po nich se stav srsti zlepšil, ale pořád je to špatné a nelze říci, zda se to bude lepšit či nikoliv. Jinak se ale Máňa má k světu – baští dobře, mazlí se, ráda vysedává na okně a toužebně vyhlíží, kdy už vyleze sluníčko. Na pokoji je teď s kocourkem Nerem. První dva dny na něj syčela a vrčela, asi se ho bála. Taky jí asi i trochu vadilo, že že jsme jí do jejího království někoho nasadili:-) Ale už si zvykla, oba už jsou v klidu a dokonce občas leží nedaleko vedle sebe.

30. 6. 2013
Srst Máně z větší části dorostla, jen místy zůstávají lysiny, občas boláky a strupy. Nic, s čím by se nedalo žít. Oproti stavu, ve kterém byla zjara, úžasný pokrok. Na srdíčko dostává léky, každý den je vzorně zbaští a prospívá dobře. Klid, teplo, bezpečí, mazlení, dobrá strava, občasná „údržba“ na veterině… Máňulka se zotavuje nad očekávání dobře. Dali jsme je nyní dohromady na jeden pokoj s Nerem.

25. 7. 2014
Máňa a Nero se přestěhovali do pokoje o patro níž, kde bydlí Ivan, Pastelka a Stázička. Že by byli hned kamarádi, to se říct nedá, ale vycházejí spolu v klidu, bez větších problémů. Všichni na tom vydělali, mají k dispozici větší prostor, více pelíšků, více oken, více sluníčka. Mánička si zvyká i na větší kočičí partu a nemá s tím problém.

15. 1. 2014
Máňa vyfocena se svými dárky z vánoční akce Kočičí přání, která skončila 6. 1. 2014. Kromě svého dárku, kapsiček Athena, „podědila“ i dárek po Zaře (granule Royal Canin Hair and Skin), která našla nový domov ještě před skončením akce, takže si dárku neužila.

27. 4. 2014
Na základě e-mailu z 9. 2. 2014, který nám zaslali noví páníčci Mela (Heřmánka) a Muffina (Mrkvičky) jsme se rozhodli nechat naše FIV a FeLV pozitivní svěřence „přetestovat“ v německé laboratoři Laboklin (nové testy zaplatila naše sponzorka). Máňa byla nově testována v březnu 2014 – výsledky vyšly FeLV i FIV negativní! Protože se jedná o renomovanou laboratoř, považujeme tyto výsledky za správné. I ostatní hodnoty vyšly dobré, přiměřené věku. Jediné, co Máňu stále ještě trochu trápí, jsou občasné ranky na kůži. Je jich o hodně méně než dříve. Tvoří se jen občas, rychle se hojí, ale ještě se jich úplně nezbavila. Dlouho jsme to přičítali její předpokládané FeLV pozitivitě, která jí byla diagnostikovaná před rokem. Ale tato příčina nyní nepřichází v úvahu. Posílali jsme do LaboKlinu i vzorky tkáně, histologie je negativní. Příčina tedy nezjištěna, podle našich veterinářů se zřejmě jedná o formu potravinové alergie. Dokonce jsme na pár dnů zkoušeli vysadit i léky na srdce, které Máňa užívá, s cílem zjistit, zda ranky v kůži nezpůsobuje např. alergie na některou látku obsaženou v lécích. A Máňa fungovala i bez léků, žádné problémy se srdcem se nedostavily. Takže i léky na srdce Máňa neužívá, je zcela zdravá:-)

6. 5. 2014
Máňa děkuje za granule Perfect Fit Diva, které získala v akci Kočičí přání (proběhlo 1.–15. 5. 2014).

18. 9. 2014
S Máničkou to zpočátku vypadalo beznadějně, ale po dlouhých měsících se dala do kupy a dnes je to zdravá a úžasná kočička. Za její pobyt v depozitu se neozval ani jediný zájemce:-((( Důvodem je zřejmě věk, ale Mánička na svůj věk vůbec nevypadá, chová se jako kočičí dorostenec:-) A na to, co všechno prožila, toho zvládla hodně, musí mít opravdu tuhý kořínek. Může tu být ještě řadu let.

23. 12. 2014
Mánička děkuje za granule Taste of the Wild, které získala ve vánočním Kočičím přání (proběhlo 14. 12. 2014–5. 1. 2015).

8. 2. 2015
Mánička zůstane u nás a stane se členem naší kočičí smečky. Máničce dosud nikdo nenabídl domov, který by jí vyhovoval. Je zdravá, hodná, čistotná… ale vhodný zájemce se prostě nenašel. Mánička bydlela v dolní chatce s Ivanem a spol., nebyla vysloveně nespokojená, i když s Ivanem se občas nepohodli. Ale pro mazlivou kočičku, která kdysi poznala domov, to byla pouze náhražka. Toto řešení jsme dlouho zvažovali, přece jen už naše kočičí smečka čítá 10 kusů, všechno kočičí samorosti, panovaly tedy obavy, zda by byla Mánička přijata za člena… Nicméně po adopci Adele se uvolnil jeden pokojíček v domě, a tak Mánička nastoupila místo ní. Nejdříve jsme nechali naše kočky a Máničku seznamovat pouze přes sklo, pak jsme Máničku začali postupně pouštět po domě… A ono to šlo. Mánička tedy byla přijata do naší smečky a tímto ji řadíme do „Našli nový domov“. Všem, kteří Máničku jakkoliv podporovali, velmi děkujeme. Samozřejmě o Máničce budeme i nadále informovat.