Jdi na obsah Jdi na menu
 


† Terezka

TEREZKA OPUSTILA TENTO SVĚT 24. 7. 2017 (podrobnosti v posledním e-mailu z nového domova).

ÚDAJE O KOČIČCE
Pohlaví: kočka
Věk: cca 7 let
Kastrovaná?: ano
Očkovaná?: ano
Odčervená?: ano
Čipovaná?: ne
Handicapovaná?: ne
Podmínky: do bytu, klidná domácnost bez malých dětí, pouze jako jedináček
Charakteristika: Terezku jsme přijali na základě výzvy Pražského spolku ochránců zvířat (PSOZ). Terezka měla poměrně komplikovaný život, který se podepsal na jejím vztahu k lidem i k okolí. Terezce hrozilo, že bude muset do útulku, ale protože těžko snáší další kočky, byl by to pro ni velký stres, takže PSOZ předpokládalo, že dojde k umístění přímo z původního domova do nového domova. To se však nedařilo. Naštěstí se však u nás uvolnil samostatný pokojík, a tak jsme se Terezky ujali s tím, že nový domov to sice není, ale bude mít alespoň soukromí. Původní majitel se o Terezku v rámci možností postaral, nicméně přiznal, že si s Terezkou nikdy zcela neporozuměli a že bylo vhodnější pro ni najít nový domov. Po příchodu k nám byla Terezka velmi odtažitá, neustále se schovávala, a pokud se zrovna neschovala, dívala se tupě do zdi nebo si hystericky okusovala a drbala kožíšek. V případě, že se cítila ohrožená, okamžitě startovala – vrčela, syčela, škrábala, kousala. Trvalo téměř týden, než jsme byli schopni ji vzít na veterinu – tam se ukázalo, že Terezka má plný kožich blech, jejichž kousnutí jí způsobovaly krvavé rány – proto neustálé drbání a okusování. Pan doktor ji také zbavil zkažených zubů a bylo vidět, že Terezce se velmi ulevilo, neboť se uklidnila. Ráda se mazlí, vydrží hodiny sedět člověku na klíně, nechá se nosit na ramenou, obtáčí se okolo krku… Je hravá, kontaktní, mazlivá, fixuje se na člověka. Je ale také náladová, urážlivá a žárlivá – proto je potřeba, aby byla jedináček, soužití s další kočičkou či psem by nefungovalo, Terezka potřebuje svého člověka pro sebe. Nedoporučujeme ani k dětem – Terezka je stále ještě lekavá a v případě, že se cítí ohrožena nebo prostě nemá náladu, neváhá se ohnat. Velmi chytrá a bystrá, mlsná a úplatná, ideální k člověku, který má rád kočky s osobností.
Terezka na Facebooku 
 

CHRONOLOGICKY

7. 3. 2014
Terezku jsme přijali na základě výzvy Pražského spolku ochránců zvířat (PSOZ). Zhruba v polovině února hledali nový domov pro Terezku, která již nemohla v původním domově zůstat. Majitelům se mělo narodit miminko a lékař jim prý doporučil, aby se kočky, zvláště dlouhosrsté, zbavili. Protože pobyt v útulku by pro kočičku znamenal velký stres, snažil se PSOZ kočičku umístit formou „byt – byt“, tzn. umístit ji z původního domova rovnou do nového. To se nezadařilo a kočičku čekal útulek. Nám se ale v Kocourkově shodou okolností v tu dobu uvolnil jeden samostatný pokojík, a tak jsme se s předsedkyní PSOZ Hanou Janišovou dohodli na tom, že Terezku převezmeme k nám a nový domov pro ni budeme hledat společně. V původním domově jsme Terezku přebírali 7. 3. 2014 přebírali osobně. Její příběh jsme pochopili zhruba takto: jako malé kotě našla Terezku někde na půdě bývalá partnerka pána, od kterého jsme Terezku přebírali. Terezka se svou paničkou žila v bytě v Praze a s ní (za pánem) se potom odstěhovaly do domku do vesničky kousek od Prahy. Nové prostředí Terezka prý nikdy nepřijala, nového paniččina partnera taky ne… A to nejhorší mělo teprve přijít. Po dvou letech se Terezčina panička zase odstěhovala, ale Terezku si tentokrát s sebou na další „štaci“ nevzala a už se po ni nevrátila. Nový páníček se o Terezku v rámci možností postaral, nechal ji vykastrovat, aby mohla volně užívat zahrádky, ale sám přiznal, že žádný velký „kočkař“ není a že s Terezkou vlastně nikdy nenašli společnou řeč… Terezka si nezvykla, výběh na zahrádku ji nezajímal atd. Nakonec rodina usoudila, že pro ni bude vhodnější jiný domov…

8. 4. 2014
Terezku dnes čeká veterina. Kožíšek bohužel musí pryč, rány se nedají s dlouhou srstí dobře ošetřovat. Kůže se tak ale alespoň provzdušní a Terezce se uleví. Takže jsme dnes vyfotili Terezku ještě „v srsti“, teď bude „na sphynxe“, dokud jí srst znovu nedoroste.

9. 4. 2014
Terezka je „na sphynxe“. Kůže se bude lépe ošetřovat a srst jistě brzy doroste. Blechy jsme už pobili, ale kůže byla pod huňatou srstí hodně citlivá, strupy po blechách se nehojily, Terezka se drbala a línala a česat se moc nedala. Tak jsme to vyřešili sestřihem.

6. 5. 2014
Terezka děkuje za granule Meowing Heads Hey Good Looking, které získala v akci Kočičí přání (proběhlo 1.–15. 5. 2014). Jistě pomohou, aby se z Terezky opět stala kočička s krásným kožíškem.

11. 5. 2014
Terezka udělala ohromný pokrok. Srst jí roste závratným tempem, měsíc po sestřihu už je zase jak ovečka. Čisťounká a klidná, protože ji nic nebolí a nekouše, hravá, až na výjimky docela spokojená. Zásadní problém je ten, že si tu zvyká až příliš. Má tendenci se fixovat na člověka, začíná to tu brát jako domov, i když trochu zvláštní, je tu na její vkus koček až moc a času na mazlení málo. Zatím však byla celý život někde „navíc“, takže jí to zřejmě přijde normální. A to je samozřejmě špatně, potřebovala by svůj domov a svého člověka. Nutně musí být jedináček – žádné další kočky ani psi. U nás má samostatný pokojík, ale od ostatních koček je oddělena jen pletivem a svůj pokojík si chrání, na „kolemjdoucí“ kočky vždy vystartuje. Nedoporučujeme ji ani k dětem – je lekavá, prudší pohyby ji děsí a neváhá se ohnat. Je to tedy kočička do klidné domácnosti, jako jedináček se upne na svého nového páníčka či paničku. Je velmi kontaktní, ráda se mazlí, obtočí se okolo krku jako šála, dokáže sedět věčnost člověku na klíně, nechá se nosit… Zároveň je ale občas náladová, hodně žárlivá a urážlivá. Velmi chytrá a bystrá. Mlsná a úplatná. Pro člověka, který má rád kočky s osobností.

20. 9. 2014
Terezka snad našla nový domov. Je neuvěřitelné, že taková atraktivní kočička u nás pobyla celkem půl roku… Je pravda, že Terezku chtěla hned zpočátku adoptovat paní, u které by Terezka jistě nestrádala, ale tehdy byla paní v situaci, kdy adopce poněkud problematické kočičky nebyla možná, a tak si nakonec odvezla Madlenku. Pak už volali pouze zájemci, kteří Terezku chtěli jako dárek pro babičku, pro kamarádku, pro děti atd. Kočky jako dárky samozřejmě nedáváme, takže Terezka stále čekala… Až teď se ozvala mladá slečna, která chtěla Terezce pomoci. Přijela k nám a k našemu údivu se Terezka neschovala, dokonce se i trochu předvedla… A tak jsme to zkusili. Odvezli jsme ji do nového domova a nečekáme, že to bude jednoduché, Terezka se tu zabydlela, měla samostatný pokojíček a hodně se fixovala na svou pečovatelku, ale ideální to nebylo… Na Terezku tu bylo moc koček, ona chce paničku jen pro sebe. Tak jí držme palce, ať to nebere jako další zradu…

3. 9. 2017
Po Terezčině smrti adoptovala její panička Micinku III.  
 

Z NOVÉHO DOMOVA (zprávy jsou řazeny od nejstarších po nejnovější)

24. 7. 2017 jsme na Facebooku našli poslední fotku a zprávu z nového domova. Terezka nás bohužel opustila:-(
Zdravím, tak Terezce se zase udelala dalsi bulka, tentokrat v „podpazi“. Opet se zvetsila do straslivych rozmeru, takze jsem jela na veterinu, tam udelali testy krve, jestli muze na operaci a zjistili vysoke hodnoty fosforu – odchazi ji ledviny. Je pravda, ze od nedele skoro nic nesnedla, jen lezi na okne a kouka cely dny a srst ma uplne bez zivota. Pan veterinar mi doporucil zkratit utrpeni, takze dneska bohuzel pojedem se rozloucit. Snad to je dobre rozhodnuti. Jsem z toho strasne spatna, ale jiny vychodisko asi neni.

20. 10. 2016 jsme na Facebooku našli fotografii z nového domova (viz fotoalbum).

14. 9. 2016 jsme na Facebooku našli fotografii z nového domova (viz fotoalbum).

29. 5. 2016 jsme na Facebooku našli fotografii z nového domova (viz fotoalbum).

11. 12. 2015 jsme na Facebooku našli fotografii z nového domova (viz fotoalbum).

26. 11. 2015 jsme na Facebooku našli fotografii z nového domova (viz fotoalbum).

21. 9. 2015 jsme na Facebooku našli fotografii z nového domova s tímto textem:
Rok spolu.

18. 8. 2015 jsme na Facebooku našli další fotografie z nového domova s tímto textem:
Dobrý upršený den, tady vše báječný, teď se dělá mírná rekonstrukce na baráku, ale Terezka je sluníčko, i zedníkům si sedá u oběda na klín. Vůbec už se nebojí. Takovouhle pohodu tady má… v tom vedru se mi tady pěkně vyvalovala…

14. 7. 2015 jsme na Facebooku našli další fotgrafii z nového domova.

9. 4. 2015 jsme na Facebooku našli fotografii z nového domova.

26. 2. 2015 jsme na Facebooku našli fotografii z nového domova.

1. 1. 2015 jsme na Facebooku našli zprávu a fotografie z nového domova.
Dobrý večer, tady je vše naprosto supr!! Včera jsem měla doma pár spolužáků a Terezka už se vůbec nebojí, chodí kolem nich, tře se jim o nohy, nechá se hladit a lidi se z ní úplně rozplývají, jak je nádherná. Pomáhala mi i dělat salát. Přijde mi, že se víc a víc mazlí…

21. 10. 2014 jsme na Facebooku našli fotografie a vzkaz.
Tak Terezka dostala látkový tunel a řádí jak černá ruka.

15. 10. 2014 jsme na Facebooku našli fotografie a vzkaz – Terezka slavila svůj svátek:-)
Tak takhle dneska slavíme svátek, totální válečka.

7. 10. 2014 jsme dostali e-mail a fotografie z nového domova.
Dobrý den, zasílám další fotky tý chlupatý kouličky:-) Už jí pouštim na baráku, ale většinou víc jak do půl patra stejnak nejde, protože se bojí, zato celý spodek má pěkně prošmejděný. Před návstěvama už se ani neschovává, jen před někým. Ty strupy na hlavě má furt, ten levý se odloupl, jak sem Vám psala, ale přijde mi, že se tam dělá nový, asi si to musela rozškábnout, protože už tam měla krásně růžovou kůžičku a teď to tam zase má trošku červené. Tak uvidim, co se z toho vyklube. Jinak mi přijde, že ty oči se jí hodně lepší, tečou jí, ale ne tolik a už se jí tam ani nedělají ty ospalky, prostě tam má jen špinavé ty chloupy. Každý ráno mě budí, div si mi nelehne na obličej jak chce drbat:-D Pak si hoví na přehozu pěkně na posteli:) Pozdravuji Vás a všechny Vaše chlupáče, B. V.

27. 9. 2014 jsme na Facebooku našli další fotky z nového domova (viz Terezčino fotoalbum).

24. 9. 2014 jsme na Facebooku našli první fotky z nového domova (viz Terezčino fotoalbum). Terezčino umístění v nás budilo obavy, přece jen je to velmi svérázná kočička, kterou už „její“ lidé několikrát zradili. Terezka se v Kocourkově hodně fixovala na svou ošetřovatelku, jiné lidi snášela těžko, obavy tedy byly na místě. S napětím jsme očekávali, jak dopadnou první dny v novém domově – a podle facebookové diskuse s majitelkou to vypadá velmi dobře:-)