Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čertice

ÚDAJE O KOČIČCE
Pohlaví: kočka
Věk: cca 5 let
Odchycena/a: 19. 8. 2022 v Praze 9 poblíž Aquaparku
V naší péči od: 10. 9. 2022
Kastrovaný/a?: ano (nalezena již kastrovaná)
Očkovaný/á?: ano
Odčervený/a?: ano
Čipovaný/a?: ne
Handicapovaný/a?: ano, kaudální stomatitida, nutno podávat jednou denně tabletu kortikoidů
Podmínky: klidná domácnost, byt s přístupem na balkon či domek s bezpečným výběhem, jako kočičí jedináček, nebo k další hodné kočičce či kocourkovi

Charakteristika: Čertice je cca pětiletý nalezenec. Jméno dostala podle svého zbarvení. Než dorazila k nám, strávila cca měsíc v péči Míši Hencové a Cat World. Během té doby absolvovala vstupní vyšetření včetně krevních testů a kvůli rozsáhlému zánětu tlamičky i extrakci části zubů. K nám dorazila v celkově dobrém stavu. My jsme měli dokončit odčervení, zajistit reaplikaci antibiotik a Depomedrolu kvůli doléčení otoků a zánětu v tlamičce. A hledat nový domov. Situace se ale zkomplikovala, cca po měsíci, kdy dobrala Depomedrol, tlamička zase otekla a Čertice se začala dusit. Bohužel se ukázalo, že se jedná o kaudální stomatitidu a že Čertice bude do konce života závislá na podávání kortikoidů (1 tableta denně). Je to velká škoda, Čertice je moc milá a hodná kočička, která se sice ještě občas lekne, třeba koštěte, se kterým má asi špatné zkušenosti, ale jinak je přátelská, kontaktní, společenská, klidná, čistotná, spořádaná, mazlivá… a taky trochu upovídaná. Podle toho, jak se doma chová, bez nejmenších pochyb žila dříve v rodině. Zřejmě s možností vycházek na zahradu, protože u nás se často posadí ke dveřím na balkón a evidentně čeká na to, až ji vypustíme, prostě síla zvyku. Prostě si zaslouží nový domov, navzdory svému handicapu.

Čertice na Facebooku 
 

CHRONOLOGICKY

19. 10. 2022
Čertice se k nám dostala v celkem dobrém zdravotním stavu a nepředpokládali jsme, že se počáteční obtíže nepodaří vyléčit. Ale stalo se, Čertici se vrátily otoky tlamičky a bohužel se ukázalo, že se jedná o kaudální stomatitidu, což znamená, že je odkázaná na užívání kortikoidů. Bude je užívat dlouhodobě, jedna tabletka 1x denně. Je to komplikace, ale věříme, že to nebude překážkou pro nalezení dobrého domova.

20. 11. 2022
Čertici stahujeme z nabídky k adopci. Zprávy nejsou dobré. Přechod na perorální léčbu proběhl dobře, léky se dařilo podávat v pamlsku nebo kousku sýra a Čertice se jevila stabilizovaně, jedla bez bolesti, bez omezení, byla veselá a hravá. Jenže po dvou týdnech nastal zlom, lék přestal účinkovat a Čertice přestala jíst. Bolavá, smutná, mrzutá. V takovém stavu jsme do ní lék nedostali, takže jsme opět navštívili veterinu. A bylo nutné vrátit se k injekční formě, jenže doba, po kterou jí injekce účinkuje, se s každým dalším podáním zkracuje. Bez kortikoidů se Čertice neobejde, bez nich jí krk oteče tak, že nemůže přijímat potravu, může se i udusit. Ale čím častěji je musíme podávat, tím větší jsou vedlejší účinky. Kortikoidy jsou vyhánění čerta ďáblem a u Čertice už se to začíná projevovat. Začalo to infekcí v oku, mažeme, zatím to půjde, ale to je jen začátek. S ohledem na to, jak krátce jí lék působí, tj. jak často a jak vysoké dávky potřebuje na to, aby mohla aspoň přiměřeně fungovat, prognóza se jeví špatně. Stav se bude bohužel už jen zhoršovat. Uděláme všechno pro to, aby, dokud to jde, měla Čertice vše, na co si vzpomene. A až to nepůjde, aby se netrápila. Zázrak se zřejmě nestane, Čertice je další náš svěřenec, který u nás pravděpodobně dožije.

20. 12. 2022
Čertice děkuje za dárek, který získala ve vánočním Kočičím přání (15. 12. 2022–5. 1. 2023).