Jdi na obsah Jdi na menu
 


† Valentýnka

VALENTÝNKA NÁS OPUSTILA 2. 5. 2014 (podrobnosti níže).

ÚDAJE O KOČIČCE
Pohlaví:
kočka
Narozená: cca podzim 2013
Kastrovaná?: ano
Očkovaná?: ne
Odčervená?: ano
Čipovaná?: ne
Handicapovaná?:
Podmínky:
Valentýnka na Facebooku 
 

CHRONOLOGICKY

25. 3. 2014
Valentýnku jsme přijali spolu s kočičkou Leontýnkou 18. 3. 2014 s tím, že její stav není dobrý a potřebuje individuální péči. Fyzicky i psychicky dostala v posledních měsících hodně zabrat a je to na ní bohužel znát. K jejímu původu toho bohužel moc napsat nemůžeme. Víme jen to, že jsou jí asi 2 roky, že je kastrovaná, že žila spolu se svou kamarádkou Valentýnkou (též u nás v léčení) u starší paní v bytě. Poté, co jejich majitelka upadla do komatu a o kočičky se postarat dál nemohla, skončily v útulku. Pak si je tam někdo převzal a kvůli nedobrému zdravotnímu stavu zas odložil jinam, a tak dále, až doputovaly sem. Ale to je vcelku jedno, po jejich minulosti pátrat nebudeme a i pro obě kočičky asi bude lepší, když zapomenou. Zdravotní stav obou kočiček je bohužel špatný. Blechy, svrab, zanícené dásně, už ve dvou letech shnilé a zkažené zuby. Valentýnka má zkažené zuby, hyperplazii dásní – kvůli tomu nemůže dostávat granulky, jen kapsičky, a i s nimi má problém – ale jí. Dále ji trápí blechy a svrab, suchá, štětinatá a místy zdredovatělá srst. Narozdíl od Leontýnky je ale Valentýnka krátkosrstá, takže špatná srst lze ostříhat a nemusí se celá oholit. Z nosu Valentýnce neustále tečou zelené nudle. Jsme po vstupní prohlídce, kapeme do očí, podáváme antibiotika a až se Valentýnčin zdravotní stav zlepší, bude muset do narkózy na ošetření tlamičky. Zatím jí dopřáváme klid, teplo a kvalitní stravu.

3. 4. 2014
Valentýnka se po cca dvou týdnech strávených u nás aspoň trochu vykrmila a díky antibiotikům se jí hodně ulevilo, a tak dnes podstoupila avizovaný zákrok v narkóze, při němž jí byla ošetřena tlamička. Byl to bohužel velký zákrok, pan doktor musel všechny zuby (!!!) vytrhat, žádný nebyl použitelný… Komplet zhnisané zduřené dásně byly radikálně ošetřeny. A to ještě není jisté, zda se hyperplazie nebude vracet. Teď už je Valentýnka zpátky ve svém budoáru, z narkózy je probraná, ale budeme muset dojíždět na injekce, v tomto stavu do ní prášky nedostaneme. Budeme rádi, když bude moci aspoň trochu jíst, než se to za pár dnů začne hojit. Moc se na nás teď zlobí, ale bez tohoto zákroku by se nedala nikdy doléčit, takhle má aspoň šanci a uvidíme časem, co to udělá. Musela v dosavadním životě opravdu hodně trpět, když je ve dvou letech v takovém stavu. To samozřejmě budí velkou zvědavost, kdo má tento stav na svědomí… Ale to už dnes těžko zjistíme.

26. 4. 2014
Zuby jsou vytrhané, dásně už se po ošetření zatahují a hojí – Valentýnka už začala baštit i granule. Stále musí dostávat antibiotika, nudle tekoucí z nosu u ní neberou konce, i když nějaké zlepšení nastalo. Je ale hodně slabá a křehká. Chvílemi si i hraje, dívá se z okna, chce se mazlit. Hodně ale spí, rychle se unaví, pořád nenabrala sílu tak, abychom si mohli oddychnout…

27. 4. 2014
Včera pozdě večer se Valentýnka začala valem horšit. Zalehla, těžce dýchala, zase jí začaly téct ty strašné nudle z nosu, chroptěla, dusila se, měla horečku. Takže jsme zase jeli na veterinu. Prognóza nedobrá – Valentýnka je slabá, nemá rezervy a imunitu, aby mohla se všemi svými neduhy bojovat. Psychicky už je na tom daleko lépe, je tu moc spokojená, moc ráda se mazlí, ráda se dívá z okna, vyhřívá se na sluníčku, chodí vítat. Snaží se, nevzdává nic. Ale je hodně nemocná a bohužel moc slabá. Dlouhé týdny, zřejmě i měsíce, strávila v odporném prostředí, ve stresu, zimě, nečistotě, o hladu nebo jen s minimem nekvalitní stravy, v kontaktu s mnoha dalšími ubohými kočkami, které byly stejně jako ona zablešené, zasvrabené, plné parazitů, hladové a zoufalé… předávaly si navzájem infekce, bakterie, viry. Teď, po injekcích se její stav zase o maličko zlepšil, má snahu se najíst, i když jen maličko, trochu se i prošla, pomazlila… léky se podařilo aplikovat přesně tak, jak pan doktor nakázal. Ale jestli zaberou tak, jak doufáme, to netušíme. Na léčbu reaguje opravdu zvláštně, resp. na ni nereaguje. Může být FeLV nebo FIV pozitivní, může to být i FIP:-( Testy na FeLV a FIV jsme zatím nenechávali dělat, zatím se snažíme, abychom ji dostali z té lopaty, na které seděla, když přijela. A bohužel, nedaří se to tak, jak bychom si přáli. Uvidíme, co přinesou nejbližší dny…

2. 5. 2014
Valentýnka nás bohužel opustila. Poté, co jí byla ošetřena tlamička, se její stav mírně lepšil, začala baštit i granulky, dásně se hojily, trochu ožila… jenže jak už to někdy bývá, po pár dnech nadějí nastal zlom k horšímu. Valentýnce došly fyzické síly – nikoliv psychické, Valentýnka bojovala do posledního momentu, spolupracovala, nechala se ošetřovat, ručně krmit… Poslední týden jsme s ní jezdili denně na veterinu na infúze, ale nic nepomáhalo, Valentýnka na léčbu nereagovala. Příčinou smrti byl celkový metabolický rozvrat a zejména selhávající játra. Tak těžký stav se samozřejmě nepřihodí ze dne na den, to má na svědomí dlouhodobé strádání, kterého si Valentýnka za svůj krátký život bohužel opravdu užila – hlad, zima, nemoci, paraziti, stres, lidský faktor… Boží mlýny sice melou pomalu, ale jistě, takže věříme, že se to tomu, kdo takový stav zavinil, jednou vrátí. Její dárek zakoupený v rámci Kočičího přání (konaného 1.–15. 5. 2014) převezme Paní Stříbrná s potomkem.