Jak to vypadá s naší fotopastí?
Jak si naši příznivci jistě vzpomínají, v lednu letošního roku jsme po skončení vánočního Kočičího přání vypsali i tzv. projekt Kočičího přání. Došli jsme k závěru, že by se nám velmi hodila fotopast, kterou ale z našich běžných příjmů nejsme schopni financovat. Proč zrovna fotopast? Spolupracujeme se stájí na okraji Prahy, kam se nám podařilo umístit našich pět extra plašanek – kočiček, jejichž vztah k lidem je negativní a ke svému životu je rozhodně nepotřebují. Babetka, Brčko, Janek, Párátko a Slámečka zde byli v průběhu minulých dvou let postupně vypuštěni, aby mohli žít podle svého naturelu bez lidí a v relativním bezpečí, ale zároveň s určitým servisem v podobě přikrmování a úkrytu. Spolupráce s majiteli stáje funguje, my pravidelně kontrolujeme zázemí pro kočičky (což je současné době zejména psí bouda vystlaná slámou a umístěná ve stromech tak, aby na servírované kočičí granule nemohli psi, kteří se v areálu stáje volně pohybují a pro něž jsou kočičí granule oblíbenou lahůdkou:-), a zároveň zajišťujeme příkrmy.
Problémem tak zůstává pouze fakt, že naši bývalí svěřenci jsou pro nás prakticky neviditelní. Občas sice od stájového personálu dostaneme zprávu (viz pozdravy z nových domovů u jednotlivých kočiček), že někdo z místních některou z kočiček viděl, občas jsme někoho zahlédli i sami, ale četnost jejich „zjevení“ je sporadická… není divu, tamní terén je členitý a nepřehledný a zvlášť mourovatí Brčko, Párátko a Slámečka mají dokonalé maskování. Došli jsme k závěru, že fotopast by nám pomohla zmapovat terén a pomohla k lepší obsluze místa – dozvěděli bychom se, kde se naši chovanci vyskytují, jak často, kam je nejlepší umístit krmivo, které pelíšky jsou nejčastěji využívány, v jaké jsou kočičky kondici atd. Zároveň bychom mohli fotopast využít i do budoucna, pokud by se objevila další podobná vhodná lokalita.
Celková částka, kterou jsme požadovali, činila 3 500 Kč a zahrnovala levnější fotopast, paměťovou kartu a sadu baterií. Peníze se nám podařilo vybrat poměrně rychle, během dvou až tří týdnů (všem dárcům znovu děkujeme!!!). Celý proces zprovoznění fotopasti byl složitější, než jsme čekali – nikdo z nás neměl s fotopastmi zkušenosti, a tak nám trvalo, než jsme vytipovali místa, kam fotopast instalovat tak, aby výsledky byly co nejlepší a hlavně bez „falešných poplachů“, tzn. snímků, které zachycují jen ten pohyb, který nás zajímá (a že v okolí je „rušivých elementů“ dost – lidi, koně, psi, kozy, rozličné ptactvo…).
Po cca 10 týdnech užívání chceme prezentovat první výsledky… Na základě získaných snímků můžeme konstatovat:
- Kočky k našemu krmítku chodí (to je to pozitivní zjištění:-)
- Žádná z koček, které fotopast zachytila, není „stájová“ (ve stáji trvale žije pět dalších kočiček, které jsou ale kontaktní a zvyklé na lidi, takže stravu a zázemí mají normálně v lidské společnosti).
- Kočky chodí ke krmítku pouze v noci, což bohužel značně komplikuje přesnou identifikaci, neboť noční fotky jsou prostě hůře „čitelné“ (viz fota).
- Kočky chodí ke krmítku velmi nepravidelně, jsou dny, resp. noci (i několik za sebou), kdy se ke krmítku nedostaví nikdo (tedy kromě drobného ptactva:-) Což znamená, že kočky se patrně stravují ještě jinde.
- Jedna z kočiček na snímcích je podobná Babetce, což by potvrzovalo skutečnost, že právě Babetka bývá pozorována v okolí stáje nejčastěji – jistě dáno i tím, že má nejvíce nápadný kožíšek. Další kočička, ulovená fotopastí, by mohla být některá ze skupiny Brčko, Párátko a Slámečka.
Ve fotoalbu naleznete vybrané fotografie – kromě kočiček se nám obzvlášť vyvedly i fota sýkorky a brhlíka:-) Fotografie budeme postupně doplňovat, jen prosíme o trpělivost:-)
Náhledy fotografií ze složky Fotopast