Jdi na obsah Jdi na menu
 


Janek

JANEK NAŠEL NOVÝ DOMOV 2. 3. 2015 (podrobnosti níže).

ÚDAJE O KOČIČCE
Pohlaví:
kocour
Narozen: cca březen 2013
Kastrovaný?: ano
Očkovaný?: ano
Odčervený?: ano
Čipovaný?: ne
Handicapovaný?: ne
Podmínky: klidnější domácnost, do společnosti jiného kocourka či kočičky, ideálně se setrou Babetkou, k domku s bezpečným výběhem
Charakteristika: Babetka a její bratr Janek jsou potomci kočičky Mícy, která už naším depozitem prošla (a našla nový domov) na podzim roku 2013. Obě její koťata musela v původní lokalitě ještě nějakou dobu zůstat, protože u nás probíhala epidemie panleukopenie. K nám se tedy dostala až v lednu 2014. Obě koťátka přijela jako bázlivá a plachá stvoření, což se po několika týdnech u nás v depozitu sice trochu zlepšilo, ale když Janek podstoupil operaci a dobral všechny potřebné léky, úplně na nás zanevřel. Před námi se schovává, když nestačí utéci, nechá sice na sebe sáhnout, ale s takovou hrůzou v očích, že se musíme považovat za tyrany. Nevíme, kde se stala chyba, možná si zdejší prostředí spojuje s útrapami spojenými s operací, možná by v novém prostředí zase získal důvěru a učinil ve vztahu k lidem pokrok. Ale šance na nalezení nového domova je v případě takového plašana malá:-( Přitom je to jinak zdravý a společenský kocourek, minimálně co se koček týče. Pokud by se přece jen našel někdo, kdo by byl ochoten Jankovi poskytnout nový domov, adopce spolu s Babetkou by pomohla aklimatizaci.
Janek na Facebooku 
 

CHRONOLOGICKY

10. 1. 2014
Babetka a její bratr Janek jsou potomky kočičky Mícy z Běchovic, která prošla naším depozitem na podzim 2013 a nový domov už našla. Babetka s Jankem zůstali v původní lokalitě jako poslední koťata. Počítali jsme s tím, že je přijmeme daleko dřív, ale epidemie panleukopenie změnila plány. Koťata tedy přežívala venku, jak se dalo, krmení dostávala, ale zázemí pro kočičky tam rozhodně nebylo. Navíc se v místě už začíná stavět… Takže jsou u nás. Janek je velmi krásný, ale bázlivý kocourek, bojí se všeho a všech. Po své mamince Míce je ale velmi krotký, klidný a přátelský. Jakmile se uklidní a zvykne si na lidi, bude z ní mazlivý kocourek. Zatím je v přijímací karanténě.

21. 3. 2014
Babetka s Jankem jsou již několik týdnů ve společném pokoji s ostatními koťaty a společnost jiných jim prospěla. Méně se fixují jeden na druhého, oba jsou velmi společenští a také kontaktu s lidmi se už tolik nebojí. Janek se v kočičí společnosti velmi rychle zapojil do společných her a také u jídla je vždycky jako jeden z prvních:-), i když celkově je o něco méně průbojnější než jeho sestra.

26. 4. 2014
Janečkova plachost se pomalu otupuje, ale ty vytřeštěné oči, když nás vidí, a to zrychlené dýchání, když jsme kdekoliv poblíž, pořád trvá. Bohužel dnes se ukázalo, že zrychlené dýchání není způsobeno jen strachem. Protože se nám to zdálo již podezřelé, navštívili jsme dneska veterinu – srdíčko je v pořádku, ale při RTG se ukázala protržená bránice – buď vrozený handicap, nebo následek úrazu (útok psa, úder apod.). Žít se s tím dá, ale je to nebezpečné – může dojít k zaškrcení střev, která jsou spolu s žaludkem natlačena do hrudníku. Krom toho to Janka opravdu omezuje v jeho aktivitách a je to pravděpodobně i jedna z příčin jeho neustále opatrnosti a ostražitosti. Jankův stav bude vyžadovat operaci, která je ovšem poměrně náročná a bohužel podle veterinářů i dost riziková. Takže Janečka teď dál nabízet k adopci nebudeme a vyčkáme, jaké řešení navrhnou naši veterináři.

6. 5. 2014
Janek děkuje za kapsičky Miamor Ragout multipack, které získal v akci Kočičí přání (proběhlo 1.–15. 5. 2014).

13. 5. 2014
Janeček byl operován na veterinární klinice MVDr. Dominika Vlacha v Brandýse nad Labem. Janečkův stav se zhoršoval, dále to odkládat nešlo – řada srůstů střev a plic, plíce už byly hodně zasažené… Operace byla náročná a nikoliv bez komplikací, takže napjatě čekáme na další vývoj.

19. 5. 2014
Janeček už je skoro týden po operaci. Po třech dnech hospitalizace jsme si ho mohli konečně vzít domů a Janeček mohl pokračovat v rekonvalescenci tam, kde je zvyklý. Je zase bohužel v karanténní kleci – nesmí se moc hýbat, „klid na lůžku“ je nyní velmi důležitý. Ale je mezi svými kamarády, kteří mu vyjadřují podporu – zejména Babetka tráví hodně času na kleci, kde je Janeček ubytovaný – a Janečkovi to psychicky pomáhá. Je v klidu, válí se v pelíšku a pozoruje ostatní. Baští, i když zatím maličko – pan doktor musel střeva přendat z hrudníku zpět do dutiny břišní, kam patří, nicméně svaly v břišní dutině už byly stažené a smrsklé, střeva se tam sotva vešla, natož nějaká potrava… Janeček má asi pocit plného břicha, skutečně jí po malých velmi malých porcích, zato ale často, takže svou denní porci nakonec zbaští. Prášky polyká sice nerad, ale polyká, žádné další komplikace se od té doby, co je zpátky u nás, neobjevily – a tak doufáme, že snad už je z nejhoršího venku. I tak bude jeho rekonvalescence trvat ještě řádově pár týdnů, i když půjde vše dobře. Koncem týdne bychom měli jet na kontrolu a na vyndání stehů.

27. 5. 2014
Janeček byl dnes na kontrole a na vyndavání stehů. Velká pochvala od pana doktora – rána je čistá, dobře odhojená. Střeva i plíce fungují tak, jak mají, takže začneme pomalu vysazovat léky. Antibiotika dobere už zítra, ale kortikoidy vysazujeme jen velmi postupně a pomalu, to bude trvat déle. Pak Janečka čeká ještě kontrolní RTG, a pokud bude vše v pořádku, snad bude moci zase zpátky do nabídky. Jestli se nic nezkomplikuje, za týden už by mohl zvládat i běžnou fyzickou zátěž, tj. mohl by už z klece ven mezi kamarády. Držme mu palce.

15. 6. 2014
Janeček má za sebou další kontrolní RTG, zotavuje se nad očekávání dobře. Léky vysazujeme, musíme pomalu a postupně, ale má už povolenu plnou fyzickou zátěž, nemá žádná omezení. A on si to opravdu užívá, dovádí s ostatními, běhá a blbne. Janek je tedy úplně zdravý a může do nového domova…

21. 9. 2014
Janek už je zcela zdáv, žádné léky nebere. Vše je zahojeno, část plic tam, kde byly srůsty, není sice dostatečně vzdušná, dýchá na omezenou kapacitu, ale bohatě mu to stačí, nemá žádná omezení. Ožil, zmohutněl, dnes je to pětikilový macek, silný a sebejistý. Pořád moula, co se vztahu k ostatním kočkám týče – zcela submisivní, podřídí se naprosto každému, bránit silnějším se neumí, vždy a zásadně volí ústup a příměří. Na nás ale zanevřel. Vše, co jsme se od příjezdu k nám už „naučili“, nějak zapomněl. V hlavě se mu to nějak pomotalo – poté, co se uzdravil, plachý zůstal, ale jeho nedůvěřivost přerostla až v paranoiu. Stejně jako Babetka, mls z ruky už si nevezme, nechodí jíst s ostatními, prostě vždycky v úkrytu čeká, až odejdeme, teprve pak se nají. Pohladit se nechá jen zcela výjimečně, když je rozvalený někde v pelíšku a nestihne utéci… ale pak má takový děs v očích, že člověk neví, jestli se ho hlazením pokouší socializovat, nebo spíš týrat. Janek to rozhodně vnímá jako týrání. Zase obnovil pevné pouto se sestrou Babetkou. Ona s ním veškerou jeho léčbu prožívala a asi se shodli, že za Jankovo utrpení můžeme my, a dávají nám to „sežrat“. V kočičí partě jsou ale oba pořád naprosto pohodoví a ideální. Ale k lidem jsou nedůvěřiví. Co s nimi? Nevíme. Šance na nový domov jsou minimální. Janek nebude stodolový myšilov, i když na život venku byl zvyklý, nějaké to zázemí v podobě temperovaného sklepa, půdy atd. potřebuje. Zvládne i byt, ale je třeba počítat s tím, že mazel z něj už asi nebude. Možná, že v novém prostředí, které si nebude spojovat s procedurami spojenými s operací a následnou léčbou, se uklidní a bude s lidmi více spolupracovat, ale u nás se to už nezmění.

2. 3. 2015
Babetka s Jankem našli nový domov. Budou bydlet ve štiřínské stáji. Nyní jsou v navykací „karanténě“ v uzavřené místnosti, což je bohužel u takových plašanů nutné opatření, ale cca po 4 týdnech, až si dostatečně zvyknou, budou mít výběh po okolí – les, pastviny, nejbližší silnice v nedohlednu… Ve stáji už bydlí dvě kočičky, matka s dcerou, 10 a 8 let, doufáme, že obě kočičky přijmou Babetku i Janka mezi sebe.

13. 7. 2017 
K Babetce a Jankovi přibyly další tři naše plašanky – Brčko, Párátko a Slámečka
 

Z NOVÉHO DOMOVA (zprávy jsou řazeny od nejstarších po nejnovější)

26. 2. 2018 jsme dostali další e-mail z nového domova. Text je k dispozici na Babetčině profilu.

31. 8. 2017 jsme dostali další e-mail z nového domova – text je dispozici na Párátčině profilu.

22. 11. 2016 jsem dostali další e-mail z nového domova.
Dobry vecer, tak snad Vas alespon trochu potesim – vcera mi Kacka (majitelka staje) rikala, ze kdyz se vracela autem pozde vecer domu (cca okolo 23.00 hod.), prebehla ji pres cestu (az temer u baraku) velka bila kocka – a mysli si, ze to byla Babetka. Barvou (hodne bila s nejakymi barevnymi skvrnami) a velikosti (spis vetsi a na zimu asi i hunatejsi) by odpovidala, jistotu samozrejme nemame, ale zase velkych prevazne bilych kocek v okoli moc není… Ja osobne jsem pres leto bohuzel zadne stopy po Babetce ani Jankovi nezaznamenala, nicmene je fakt, ze na dvore uz neni takovy klid jako driv byval, takze i nase „domaci“ kocky Jiskricka a Micinka jsou pro vetsinu navstevniku neviditelne – jen ja a Kacka vime, ze maji pelisek pod strechou u kolny, kde maji i krmeni… Kacce se bohuzel rozmnozili psi (ze dvou na ctyri „kusy“) a v srpnu devcata prinesla z lesa kozlika pokousaneho od nejakeho psa. Majitel kozlika se nenasel, takze u nas zustal, a aby mu nebylo smutno, poridili jsme mu kamarada. Takze ted je to proste na dvore hodne akcni, psi, kozlici, kone… pro kocky bohuzel nic moc, takze jestli u nas Babetka s Jankem jsou, tak si urcite davaji dobry pozor. Ale pelisku a krytych mist mame v okoli porad dost, nehlede na to, ze psi i kozy jsou na noc zavrene, takze v noci je klid… SV

6. 3. 2016 jsme dostali další e-mail z nového domova. Text je k dispozici na Babetčině profilu.

10. 8. 2015 jsme dostali další e-mail z nového domova.
Dobry den, tak snad Vas potesim – dneska jsem videla Babetku na vzdalenost dvou metru, takze fakt docela podrobne… Kdyz jsem jela od staje, stala tam na hromade klad, co lezi u cesty, a na neco cihala. Sedela jsem v aute, takze nebyla tak ostrazita. Pribrzdila jsem a koukaly jsme na sebe, nez jsem se natahla pro mobil (jakoze udelam foto…), to ji vydesilo a utekla do lesa. No, nicmene muzu rict, ze je teda rozhodne stihlejsi, nez kdyz k nam s Jankem dorazili, ale jinak vypada celkem v pohode, oci ciste, usi (pokud muzu posoudit na ty dva metry) taky dobry, srst stale bila a nikterak vypelichana… Co se parazitu tyce, nedelam si iluze, ale jsem rada (a i prekvapena), ze po nekolika mesicich zivota v naproste volnosti vypada na divoke zvire rozhodne nadprumerne:-) Co se Janka tyce, toho jsem uz bohuzel dlouho nevidela, ovšem ted v lete, kdyz je okolo baraku dzungle, to není nic zvláštního, bohuzel budeme muset pockat do podzimu… SV

9. 6. 2015 jsme dostali další e-mail z nového domova.
Dobry den, tak si tak procitam maily z novych domovu a napadlo me, ze bych taky mela zase poreferovat… Babetka i Janek se u nas zabydlili, pravidelne je okolo baraku vidame, na louce, v lese… Spis tedy rano a pak vecer, pres den se moc neukazuji. Uz taky nejsou tak vydeseni z pritomnosti lidi – teda, abych to uvedla na pravou miru, v zadnem pripade nehrozi, ze by se jeden nebo druhy nechali chytit, tak daleko jeste nejsme a nevim, jestli nekdy budeme, ale na druhou stranu uz nepotrebuji prchat, jakmile zahlednou cloveka. Ano, jsou ve strehu, kdybych se priblizila vic nez na tech pet obvyklych 5 metru, tak to teda frnk do lesa, ale driv prchali, jakmile zahledli cloveka, ted uz se na nas chvilku vydrzi i divat:-) Zakladnu maji vzadu na seniku, coz je dobre, da se tam schovat pred destem, zimou i teplem. Na senik taky dostavaji granule – je pravda, ze rozhodne nejsou jedini, kdo se tam chodi stravovat, pac okolo mista s krmenim to smrdi moci nekastrovanych kocouru, nicmene granuli jim davame dost a vetsinou nejsou sezrane vsechny, takze hlady netrpi. Krom toho se uz take zacali objevovat i bliz k baraku, drive byl pro ne mezni ten senik, ale Kacka uz videla Babetku, jak si prohlizi kulnu na dvore. Coz je taky dobre. Takze tak. Snad se mi zase nekdy podari udelat nejakou fotku, no, jenze fotak s sebou obvykle nenosim a muj mobil je hloupy. SV

28. 4. 2015 jsme dostali e-mail a první fotografii z nového domova!!!
Dobrý den, tak první Jankova fotografie v novém domově! Ano, hrozná kvalita, foceno „hloupým“ mobilem (tedy bez zoomu atd.) a asi z deseti metrů (i tak to na Janka bylo dost intimní…), takže Janek je pro jistotu označen červeným kruhem, kdyby ho snad na fotce někdo nemohl najít:-) Jasně, někdo by mě mohl podezírat, že jsem tam nastrčila jinou kočku nebo klidně březové polínko, ale přísahám, je to fakt Janek:-) Dávám jim teď granule na seník, docela mizí, takže je asi našli. Na Babetku štěstí nemám, tu jsem od „vypuštění“ neviděla, ale podle Kaččina pozorování tu někde v okolí taky je. Tak mám z toho radost. SV

27. 4. 2015 jsme dostali další e-mail z nového domova.
Dobry den, tak jen kratke hlaseni – ja jsem za celou dobu videla Janka jen jednou, Babetku vubec. Ale Kacka a jeji deti mi obcas hlasi, ze jednoho nebo druheho videli – na sene, v lese atd. Zasadne bud pozde vecer (za tmy), nebo brzy rano – jsou tedy prevazne nocni tvorove. Vcera Kacka hlasila, ze je v noci videla oba spolu – davala jeste krmeni konim a koukaly na ni ctyri svitici oci, pricemz zbytek tela byl prevazne bily (bylo ve tme videt) a pri pokusu o kontakt samozrejme vzali roha, takze to byli oni dva:-) Co se krmeni tyce, tak to trva – nevim, kde se stravuji, u nas minimalne. Zacali jsme jim davat granule jeste na senik, zatim je nenasli, ale snad je najdou – je to ve vysce, takze tam se psi, jezek ani jakekoliv jine zvire krome kocky nedostane, tak uvidime… SV

14. 4. 2015 jsme dostali další e-mail z nového domova.
Dobry den, tak info – Kacka mi hlasila, ze v pondeli rano videla z okna Babetku nebo Janka – na dalku nerozeznala, o koho se jedna, ale barevne to proste byla Babetka nebo Janek. „Pasl/a“ se za barakem na trave – chodil/a tam a ukusoval/a travu. Takze se kolem baraku nekde motaji. Jen je mi zahadou, kam se chodi stravovat, granule mizi minimalne, resp. narazove – jednou tak za tri dny je miska uplne prazdna, zbyvajici dny ale nemizi skoro nic… jestli si tolik nalovi? Nebo chodi jinam? Zahada… Kazdopadne na fotografie z noveho domova si jeste pockame, zatim se nepodarilo priblizit se bliz nez na 10 m:-) SV

6. 4. 2015 jsme dostali další e-mail z nového domova.
Dobry den, tak dneska jsem videla i Janka! Cvicila jsem s konem na te horni louce a vsimla si, ze v tom lesiku nad barakem lezi na jednom kameni kocka a diva se do kraje… Nechala jsem kone konem a sla jsem se podivat bliz… a poznala Janka. Nechal me se priblizit tak max. na deset metru, pak vzal samozrejme roha. Ale byl to on, zbarveni, velikost i reakce odpovidaly:-) Takze jsou tu oba. Jenom teda nevim, co oba zerou, protoze granule nejak extra nemizi, a to jich nechavam v kotelne schvalne hodne… takze jsou asi nekde na stravu nebo si lovi nebo co ja vim… Udelali by mi oba radost, kdyby zacali chodit na jidlo do kotelny. Ale aspon tak, mame s Kackou radost.

5. 4. 2015 jsme dostali další e-mail z nového domova.
Dobry den, tak Babetka je „zvestna“! V noci (presne v 01.16 hod.) jsem dostala od Kacky tuto sms: „Promin, ze pisu v tuto hodinu. Ted jsem se byla kouknout pred spanim na koniky a pod domeckem jsem videla odraz oci od celovky, byla to Babetka:-) Donesla jsem tam misku s granulema. Jsem rada, ze tu jsou tu, urcite tu bude i Janek. Mam radost, musim Ti to aspon napsat, jinak se mi bude spatne usinat.“ Takze minimalne Babetka se pohybuje v okoli, mam z toho radost, snad tu bude i Janek…

3. 4. 2015 jsme e-mailem dostali další zprávy z nového domova.
Dobry den, tak po Babetce a Jankovi ani vidu, ani slechu:-(, oba jsou nezvestni. Prvni noc jeste zmizely granule v mnozstvi vetsim, nez mohly sporadat Jiskricka a Micinka, takze to se mozna jeste zastavili na kus zvance, ale od uterka uz nic:-( Dneska je to tedy paty den, kdy jsou vypusteni a zacinam mit obavy, zda se jeste nekdy objevi… Kazdy den obejdu ja nebo Kacka barak a prohledavame, zkousime volat atd., ale zatim zadny vysledek. Ono je fakt, ze tady je tech skrysi strasne moc, takze kdyz nebudou chtit, nenajdeme je, ale stejne zacinam mit pochybnosti, zda tu vubec jsou:-( SV

30. 3. 2015 jsme dostali e-mail a fotografie z nového domova.
Dobry den, tak dneska to jsou ctyri tydny, co jsou Babetka a Janek u nas… takze dostali svobodu. Zprvu jsem vahala, jestli zrovna dneska, pocasi nic moc, prsi, fouka vitr… ale pak jsem si rekla, ze se aspon budou drzet u baraku a u jidla. Byla jsem na to sama, Kacka bohuzel nebyla zrovna doma, aby pomohla, ale i tak jsem si poradila. Stehovani z pradelny do kotelny nebylo uplne prijemne a bohuzel lehce bolestive pro obe strany (mela jsem bundu a rukavice a Janek vsechny ty vrstvy stejne v zachvatu boje o zivot prokousl…:-), oba se pri chytani strachy pocurali, ale vec se podarila. Dostali jeste oba ty spot-on pripravky proti klistatum a blecham a v kotelne jsem je vypustila… oba se samozrejme okamzite schovali za popelnice s krmivy, a kdyz jsem je po dvou hodinach kontrolovala, stale tam byli, tedy aspon Babetka byla viditelna (Janka jsem nevidela, ale urcite tam byl nekde zalezly s ni…). Jidla maji dost, nechala jsem jim tam i kocici zachod, ted bude na nich, aby prozkoumali kotelnu, sklep, dostali se ze sklepa ven (snad jim Jiskricka s Micinkou poradi…), okoli baraku, zvykli si na psy, kone atd. Posilam jeste „dokumentacni“ foto, Babetka a Janek ve svych oblibenych skrysich jeste v pradelne a pak Babetka v kotelne (uz je tam trochu videt, jak je zaprasena od uhli:-). Snad to nejsou posledni fotky, ktere jsou k dispozici, snad je jeste nekdy uvidime:-) SV

25. 3. 2015 jsme dostali e-mail z nového domova.
Dobry den, u Babetky i Janka vse pri starem, i kdyz uz se docela „rozezrali“ (mizi docela fest i granule…) a v noci tam museji pachat rozlicne veci, protoze rano nebyva moc veci na svem miste (kyble, hadry atd.). Take si uz nasli nove skryse. Zmeny smerem k cloveku moc nepozorujeme, i když nekdy nas dokazi překvapit… ovsem dalsi den je zase vse pri starem, zvlast tedy ke me, ke Kacce se chovaji preci jen o neco lepe:-) Jinak plan je takovy, ze v pondeli to bude mesic, co u nas bydli, takze bychom je chteli „vysadit“ ven. Pondeli bude idealni, to je tu minimalni provoz. Chtela bych je rano v prepravce premistit do kotelny, kde mají „zakladnu“ Jiskricka a Micinka, a nechat je tam, at si poradi, jak umi – at si sami najdou vychod ven z kotelny, sami si prohlednou revir atd. Doufam, ze je tam v utery nenajdu schovane v prepravce:-) Pak dam vedet. SV

13. 3. 2015 jsme dostali e-mail a fotografii z nového domova.
Dobry den, zasilam foto jako dukaz, ze Babetka a Janek jsou stale jeste u nas:-) Dnes vyjimecne oba pohromade. Puvodne to mela byt momentka, jak Kacka chova Janka na kline, protoze se pred dvema dny poprve nechal, sice trpel, ale vydrzel. Jenze dneska to tedy byl bohuzel krok zpet – oba se tvarili, ze nas vidi poprve v zivote:-( Nevim, co se stalo, jestli byl okolo nejaky zvlastni ruch, jestli je tak vydesila pracka, ve ktere jsme dneska prali jednu varku konskych dek nebo jestli je zrovna jen blby den, ale dneska proste opravdu nemeli naladu. Nicmene granule i kapsicky mizi a bobky pribyvaji, i kdyz se vsechno odehrava zasadne v noci. SV

6. 3. 2015 jsme dostali zprávu z nového domova.
Dobry den, vcera jsem tam nebyla, az dneska rano. Bobky porad dobry, kapsicky Felix mizi, granule trochu taky, ale mohly by vic. Jinak to vypada, ze kdyz v sedlovne nikdo neni (tedy spis v noci, kdyz usnou lesy hluboke a kolem ticho jest…), dochazi tam k nejakym aktivitam – jednak jsem tam nasla nekolik mrtvych pavouku (ze by uz pokusy o lov?), jednak kockolit nalezen i mezi konskymi dekami, ve drezu atp. Zase jsem tam vzala Micinku a Jiskricku, dneska uz se obe sly samy na Janka podivat (Babetka zase za prackou…), ocichali se navzajem, cimz to skoncilo. Kacka (majitelka staje), jak je ted nemocna, chodi do sedlovny nekolikrat denne s Jankem a Babetkou pohovorit. Oba hladi, ale samozrejme oba jsou porad v kreci - nicmene uz to neni boj o zivot jako na zacatku, kdy se mi Babetka chtela po obliceji vysplhat nekam do vysek. Janek pry pri techto „rozmluvach“ udrzuje ocni kontakt, Babetka nikoliv, ta predstira, ze vubec neexistuje. Takze tak. Z meho pohledu je to o chlup lepsi, jsem rada, ze v dobe nasi nepritomnosti se tam aspon pohybuji… SV