Jdi na obsah Jdi na menu
 


Amy K6 (Prada)

AMY NAŠLA NOVÝ DOMOV 24. 12. 2015 (podrobnosti níže).

ÚDAJE O KOČIČCE
Pohlaví: kočka
Věk: cca 6 let
Kastrovaná?: ano, 10. 6. 2015
Očkovaná?: ne
Odčervená?: ano
Čipovaná?: ne
Handicapovaná?: ano, nádor v dásni
Podmínky: jako jedináček, ne k malým dětem, byt nebo domek s bezpečným výběhem
Charakteristika: Amy K6 pochází z množírny v Kroměříži. Stejně jako všechny ostatní kočky, které jsme z tohoto místa přijali, byla v hrozném fyzickém i psychickém stavu, ovšem z celé skupiny na tom byla relativně nejlépe. Ale byla březí, a tak 13. dubna 2015 u nás přivedla na svět naše historicky první koťátka – Bavlnku, Mohéra a Vlnku. Měli jsme obavy, jak zesláblá Amy bude o své děti pečovat, ale je to vzorná máma, i když porod a kojení ji hodně vyčerpaly, zhubla, zhoršila se jí srst, začala víc pít… Měli jsme obavy z různých chorob, ale naštěstí se ukázalo, že Amy je jen vyčerpaná – ledviny v pořádku, FeLV a FIV negativní. Koťátka jsou už samostatná a Amy po různých drobnějších zdravotních peripetiích podstoupila kastraci a může se ucházet o nový domov – i když se bohužel ukázalo, že nádor v dásni, který byl vyoperován při kastraci, znovu narostl:-( Nyní dál neroste, ale prognózu neznáme:-( Je zřejmé, že za těchto okolností bude hledání nového domova složité… Psychicky u nás Amy hodně pookřála, pomohla jí k tomu i její koťátka, která nepoznala peklo množírny, a tak jsou to bezprostřední a hraví ďáblíci. Amy zpočátku jejich hry pouze pozorovala, postupně se k nim ale přidala:-) Amy už byla zamluvená, měla se stát společnicí našeho Izáka, ale bohužel se ukázalo, že nesnese další kočky. Po tom všem, co prožila, má tendenci se fixovat na člověka, potřebuje někam patřit. Nyní už zvládne i společnost nedominantní kočičky či kocourka, nicméně jako jedináček bude nejspokojenější. Také ji nedoporučujeme do rodiny s malými dětmi. Amy může žít v bytě nebo v domku s bezpečným výběhem – každopádně určitě uvítá aspoň balkon, kde by mohla občas odpočívat na čerstvém vzduchu. Pevně věříme, že i pro Amy se najde nový domov, byť se z něho třeba nebude moci radovat tak dlouho jako ostatní… 
Amy na Facebooku 
 

CHRONOLOGICKY

16. 3. 2015
Kočičky s pracovními názvy K1–K6 jsme převzali do péče 15. 3. 2015. Všechny kočičky pocházejí z množírny v Kroměříži a jsou v hrozném stavu. Kočičky jsme přebírali od „zprostředkovatele“, o celé kauze tedy víme také pouze zprostředkovaně – na místě jsme osobně nebyli, a tak se k celé záležitosti nechceme vyjadřovat, ani ji jinak komentovat. Pro zájemce je ale shrnutí k dispozici na Facebooku (jedná se o náš účet organizace Kočky bez hranic). Ke celé záležitosti se tedy vyjadřovat nechceme, neb nejsme očití svědkové, ke stavu přijatých kočiček se ale vyjádřit můžeme – je to hrůza. Všechny kočičky jsou nekastrované, vyzáblé, nemocné, strašlivě zapáchají. Jsou ve stresu a velmi se bojí, nežerou. Nejsou zvyklé na kočičí záchod, takže vykonávají potřebu tam, kde zrovna musí – u množitelky se údajně používaly pro tyto účely noviny. Popravdě, když jsme je včera přebírali, domnívali jsme se, že minimálně dvěma už nebude pomoci a budeme muset přistoupit k milosrdné eutanázii. Nicméně po prohlídce na veterině jsme se po domluvě s panem doktorem rozhodli dát šanci všem, takže jsme se vrátili v kompletní sestavě:-) U kočičky s pracovním jménem K6 se nakonec podařilo zjistit i jméno – podle některých zdrojů je to údajně Amy, takže jí tak říkáme. Údajně by měla být březí, ale pohmatem se zatím nic nezjistilo, uvidíme, jak to bude při další kontrole na veterině. Stejně jako ostatní má zvětšené uzliny, silnou rýmu. Sbírka parazitů je stejná jako u ostatních. Amy má navíc i velmi špatné zuby a zahnilé dásně, bude potřebovat ošetření ústní dutiny. Pro dnešek ale stačila odčervovací pasta a injekčně podaná antibiotika, všechno ostatní se bude muset řešit postupně.

22. 3. 2015
Až dnes jsem se dostali k aktualizaci po avizované čtvrteční návštěvě veteriny… Amy je z celé skupiny kroměřížských koček nejméně zdevastovaná. Její srst je sice nekvalitní a místy zcuchaná, nejsou to ale dredy a krusty mrtvé plsti s exkrementy, jako tomu bylo u Fešáka, Kamily, Knoflíka a Korálka. Zdaleka také tolik nezapáchá – musela žít někde jinde než ostatní, jinak si to nedokážeme vysvětlit… Má rýmu a frká, ale nedusí se. Oči jsou také celkem v pořádku. S ohledem na avizovanou březost jsme ji zatím na sestřih a ošetření uší a zubů nepřispávali, necháme to na jednu narkózu při kastraci, ale to bude chtít seriózní narkózu, takže jsme zákrok odložili až na další týden, abychom ji stačili do té doby trochu vykrmit, uklidnit, stabilizovat. To se snad daří. Amy dobře baští, po odčervení sice zvracela škrkavky a chvíli nejedla, ale apetit už je naštěstí zpátky… Neschovává se zdaleka tolik jako ostatní – není už v karanténě, může se volně pohybovat po pokoji vyhrazeném kroměřížské skupině. Nechá se pohladit, i když se bojí a krčí.

1. 4. 2015
Amy nám připravila překvapení – je březí. Potvrzeno veterinářem. Vzhledem k dosavadnímu psychickému stavu veterinář doporučil nechat Amy porodit, i když fyzicky Amy není úplně fit. Ale v této situaci prý bude lepší, když Amy porodí, na to je aspoň zvyklá… Snad si matka příroda poradí a dá jí sílu zvládnout další porod. Netušíme, kolikrát dosud rodila, od množitelky se to nedozvíme. Je zvláštní, že ji vůbec vydala, protože o poroduschopné kočky měla samozřejmě velký zájem – koťata prodávala. Je možné, že s Amy v tomto směru nebude něco v pořádku, to ale bohužel zjistíme až při/po porodu… Po psychické stránce se Amy hodně srovnala a začíná navazovat kontakt s člověkem, chodí se vítat, ducat hlavou, nechá se hladit… to je velký pokrok, dosud jen seděla skrčená v rohu a pokusy o kontakt buď útrpně přečkala, nebo syčela či šermovala packou… Jako jediná z celé skupiny kroměřížských koček není ostříhaná, ale také ji to čeká, srst je nekvalitní a zacuchaná. Vzhledem ke svému stavu ale nemůže do narkózy, takže srst a ošetření zubů provede veterinář až po odchovu koťat… Amy už je zamluvená, jakmile odchová koťata, půjde bydlet do rodiny, která adoptovala našeho Izáka.

13. 4. 2015
Dnes ráno Amy porodila tři koťátka. Jsou to první koťátka, která se u nás v Kocourkově narodila, a pevně věříme, že i poslední:-)  S porodem a hlavně po porodu jsme Amy museli trochu pomoci, ale vše se obešlo bez osobní asistence veterináře (byl k dispozici pouze na telefonu:-). Všechna koťátka se zatím mají k světu a Amy se o ně stará. Koťátka zatím nemají jména, nevíme ani, jakého jsou pohlaví, necháváme rodinu v klidu, toto všechno počká… Doufáme, že Amy bude dobrá matka a o koťátka se postará.

13. 5. 2015
Amy i se svými koťátky, která pomalu začínají konzumovat „dospělou“ stravu, děkuje za kuřecí prsní řízky, které dostala v rámci Kočičího přání (konaného 1.–15. 5. 2015).

20. 5. 2015
Po pěti týdnech kojení tří malých nenasytů už začala mít Amy problémy s kondicí – zhubla, zhoršila se jí srst, vypadala vyčerpaně, začala hodně pít… Pro jistotu jsme ji vzali na veterinu, obávali jsme se, aby to nebyly ledviny… Ale nejspíš se jedná opravdu „jen“ o vyčerpání. Krevní testy jsou víceméně v normě, FeLV a FIV negativní. Jen se ukázalo, že Amy má v těle zánět, potřebuje přeléčit antibiotiky. Jakmile to půjde, koťátka odstavíme a pustíme se do intenzivnější léčby.

12. 6. 2015
Amy už je po kastraci – zákrok proběhl bez problémů. Byl nejvyšší čas, Amy se začala znovu mrouskat… Při narkóze jí byly rovněž ošetřeny zuby, určitě se jí hodně ulevilo, z tlamičky už jí vůbec není cítit, baští už zase i granule. Bohužel, při trhání jednoho shnilého zubu byl z dásně vyjmut i útvar, který se tam vytvořil – nádor. Naštěstí byl uzavřený a ohraničený, takže věříme, že to byla poslední epizoda. Byla též konečně ostříhaná, ručně se dredy opravdu odstříhat nedaly… navíc srst byla velmi nekvalitní. Nová jí naroste doufejme stejně rychle a stejně kvalitní jako všem ostatním, kteří stejnou proceduru absolvovali před ní – Fešákovi, Kamilce, Knoflíkovi, Korálkovi. Amy ještě stále užívá antibiotika, až je dobere, bude snad moci hledat nový domov.

21. 6. 2015
Amy se hodně uvolnila, po kastraci a ošetření zubů se jí fyzicky hodně ulevilo. A ožila i psychicky. Odkoukala od svých koťat, která všechno berou jako samozřejmost, že se dá dělat i něco jiného, než mrouskat a rodit a kojit a živořit… Pár dnů je pozorovala, jak spolu blbnou a hrají si s válcem, a pak se přidala… Tak si teď hrají všechny tři:-) Vlnka brzy odjede do nového domova – pojede jako posila do rodiny, která se ujala našeho Bubínka. Amy s Bavlnkou tu zůstanou, a jak je tak pozorujeme, zvažujeme, že Amy a Bavlnku budeme nabízet spolu. Amy bohužel nesnese jiné kočky – pokus dát ji dohromady s Ivanem a Nugetkou ztroskotal. Ano, Amy si samozřejmě hlídá koťata, přesto se ale obáváme, že její averze vůči dalším kočkám bude trvalejšího charakteru. Takže bude muset být jedináček, nebo ideálně odejde do nového domova s Bavlnkou. Bavlnka je totiž mamánek, pořád se Amy drží. Zatímco Vlnka je zcela samostatná, ničeho s nebojí, je to raubíř a objevitel, Bavlnka je opatrnější a drží se mámě pod sukní. Jakmile dobere Amy antibiotika, absolvujeme ještě kontrolu na veterině a měla by být připravena ucházet se o nový domov. Průjmy už jsou také pryč. Vypadá zdravě, krevní testy vyšly dobře, FeLV i FIV je negativní. Začíná se taky trochu spravovat a kožich dorůstá, jak jsme předpokládali. Je to krasavice.

28. 6. 2015
Amy dnes byla na veterině. Má zánět v důsledku alergické reakce na vnitřní šití po kastraci, pan doktor vymačkal fůru hnisu. Amy dostala antibiotika, je to sice komplikace, tohle ale zvládneme.

20. 7. 2015
Amy konečně hledá nový domov. Avizované umístění k našemu Izákovi nevyjde, protože Amy prostě nesnese další kočky. Po životě v množírně plné koček, kde se individualita moc nepěstovala, se nelze divit, že má Amy ostatních příslušníků svého druhu plné zuby.

3. 8. 2015
U Amy se bohužel objevily komplikace. Jednak se jí opakovaně vrací řidší stolice, což bohužel vypadá na vážnější problém, který bude vyžadovat dlouhodobější léčbu. Ale co je ještě horší, nádor, který jí byl z dásně vyoperován při kastraci, už zase znovu roste. Jaká je prognóza, to zatím netušíme, nicméně ji ponecháváme v nabídce k adopci, i když za těchto okolností bude umístění daleko složitejší… Amy potřebuje domov, tady je na ní moc koček. Je hodně fixovaná na Bavlnku, kupodivu dobře snáší Citróna, Limetku i Mandarinku, kteří se přestěhovali do jejího pokoje. Přesto je Amy typ kočičky, která se hodně fixuje na člověka, toho by moc potřebovala. Snad se na ní usměje štěstí, když už přežila peklo v množírně, ať si aspoň na chvíli užije nový domov…

13. 9. 2015
Na veterině jsme zjistili, že nádor v tlamičce zatím dál neroste. To sice neznamená, že by bylo vyhráno, ale rozhodně není ani prohráno. Amy se také zcela srovnalo zažívání a střeva pracují tak, jak mají:-) Jediné, co Amy občas trápí, je ten špatně průchozí „perský nos“. Čas od času prostě musíme prokapat oči, aby se dutiny vyčistily. Ale to je opravdu momentálně její jediný problém, tedy kromě toho, že stále ještě nenašla nový domov. Její dcera Bavlnka dnes odjela do nového domova, bohužel bez Amy – v nové Bavlnčině rodině totiž už dvě kočičky a tři kocourci bydlí, a to by na Amy bylo hodně. Amy se hodně fixuje na člověka a taková „konkurence“ by jí vadila. Domníváme se, že by nedominantní kočičku či kocourka zvládla, ale jako jedináček bude zřejmě nespokojenější. Také uvidíme, co s ní udělá odchod Bavlnky – pokusíme je jí „podstrčit“ jiná koťata, Citróna, Limetku a Mandarinku snesla.

21. 11. 2015
Amy je pořád kápo, ale dávno už neprohání ostatní – snad jen když se jí do cesty připletou koťata, výchovně zasyčí… Aktuálně má zase krátký sestřih, jednak se jí srst se hodně zacuchává a my bohužel nestačíme česat tak, jak by bylo potřeba, jednak jsme jednoho dne našli zadní nožky od krve… Jednalo se jen o prasklou žilku v konečníku při kálení, ale přesto jsme zvolili krátký sestřih, abychom mohli sledovat, jak se to bude vyvíjet… Bohužel se krev objevila znovu, Amy má sice pevnou a pravidelnou stolici, ale v pořadku to bohužel není:-) Takhle je to tedy pohodlnější.

2. 12. 2015
Amy se vrací zpátky do léčení… Začátkem topné sezóny se Amy zhoršilo dýchání. začátkem topné sezóny se AMY ještě zhoršilo dýchání. Typicky perský nos – a v jejím případě extrémně zalomený a maličký – sám o sobě stačí… Ale Amy evidentně trpí i otékáním sliznic v suchém teplém vzduchu, takže pak dýchá ještě hůř. Doslova chrochtá – v ucpaném a těžko průchozím nose se usazuje sekret, takže dřív či později se dostaví i zánět… Začátkem listopadu, kdy ve vedlejší chatce propukla panleukopenie, jsme na neměli moc času řešit tyto detaily… Prioritou prostě byly kočičky, které onemocněly kočičím morem. Když jsme konečně měli kapacitu začít se věnovat i Amině rýmě, byla už rýma řádně rozjetá. A tím to nekončí – když se opět rýsovala naděje na nový domov, Amy přestala čůrat:-( 22. 11. 2015 prostě jen obcházela kolem záchůdku, a když už něco vyčůrala, bylo to pár kapek s krví… Takže zase veterina – tentokrát zánět močových cest a v močovém měchýři hodně struvitových kamenů… Takže Amy je na dietě Hill´s S/D, pokud se podaří struvity rozpustit a stabilizovat, přejde na udržovací dietu. A samozřejmě testy se budou opakovat, uvidíme, zda se jednalo pouze o nějakou „epizodu“, nebo zda to bude dlouhodobější problém… Amy dietní granule moc nejedou, ale když ji krmíme z ruky, pár si jich vezme. Byla umístěna do samostatného pokoje, kde jí zvlhčujeme vzduch, aby se jí lépe dýchalo. Jinak nevypadá, že by jí něco chybělo, i když močení je pořád obtížné. Z umístění tedy sešlo, nyní je Amy v léčení a uvidíme, jak se bude její zdravotní stav dále vyvíjet.

24. 12. 2015
Amy (snad) našla nový domov. Přestože odjela na Štědrý den, nebyl to dárek pod stromeček – odjela bydlet do rodiny, kde už bydlí naši bývalí svěřenci Knoflík (Chanel) a Korálek (Gucci). Jejich panička se nad Amy smilovala, trápilo ji, že Amy pořád nemá nový domov a že ji sužují různé zdravotní potíže. Protože nová panička navštěvuje našeho pana doktora, je zdravotní péče a její kontinuita zaručena. Amy odjížděla stabilizovaná, kromě diety žádnou další terapii nařízenou aktuálně neměla. S Chanelem a Guccim žádný problém neměla, resp. se o ně zvlášť nezajímala. Bohužel je na nás silně fixovaná, takže hned po příjezdu se schovala a zatím o ní panička neví. Máme obavy, zda stres z převozu nezpůsobí zdravotní problémy, ale doufáme, že to poddá… Amy je bohužel uzlíček nervů a moc jiných šancí na nový domov nemá. Prostě jsme to riskli, nová domácnost je opravdu cats-friendly, tak snad si Amy zvykne. Pokud ne, jsme připraveni to řešit. 
 

Z NOVÉHO DOMOVA (zprávy jsou řazeny od nejstarších po nejnovější)

17. 5. 2022 jsme na WhatsApp našli další vzkaz a foto z nového domova.
Laďko, zdravím! Já jsem vám dnes poslala balíček z konzervy, moje kočky nic kromě Felixu nechtějí, tak jsem to různě zkoušela, ale nic nechtěly. Poslala jsem, co mi z různých pokusů zbylo, možná to zužitkujete. Jinak u nás dobře.

5. 9. 2021 jsme na WhatsApp našli další fota z nového domova (viz fotoalbum). 

16. 10. 2019 jsme dostali další e-mail a foto z nového domova – text e-mailu viz Gucciho (Korálkovo) fotoalbum, fotografie je součástí Pradina (Amina) fotoalba.

20. 1. 2018 jsme do fotoalba přidali fotografie z pobytu Chanela (Knoflíka), Korálka (Gucciho) a Prady (Amy) u nás v depozitu. Od 13.–20. 1. 2018 byli u nás „na hlídání“. Panička musela odjet a nenašel se nikdo, kdo by byl natolik statečný, aby tuto trojku ohlídal:-)

5. 1. 2018 jsme dostali další mms z nového domova (viz fotoalbum).

13. 8. 2016 jsme dostali další mms z nového domova (viz fotoalbum).

6. 8. 2016 jsme dostali mms z nového domova s tímto textem:
Dobrý den! Posílám čerstvé fotky, teď jsem je vyfotila. Guccimu se vrátila rýma, pan doktor našel další 2 bakterie, měl 10 dnů prášky, teď je OK. Amy měla alergie, rozdrbala si krk, taky měla prášky a mast, změnila jsem granule, alergie přestala, teď pomalu zarůstá, neb pan doktor ji částečně oholil kvůli masti. Chanel je koule, taky jsem ho ukázala na veterině kvůli očím, pan doktor řekl, že se to nezhoršuje, je OK. Jinak všichni chodí na terasu, snažila jsem se ji nějak zajistit, aby nelezli na střechu, ale Gucci tam stejně vždy vyskočil a ještě takovým krkolomným způsobem, že jsem se víc bála, že spadne, když tam takhle leze. Barák je spojen s 3 baráky, přes střechy a je to takový ostrůvek, z těch střech neleze nikam utéct. Tak Gucci v noci chodí na vycházky. Sousedi, co mají půdní byty, mi řekli, že sedí a kouká na ně přes otevřená střešní okna, ale dovnitř neleze. Amy se Chanelem o střechu zájem nemají, jen se válí na terase. Po práci na mě všichni tři čekají za dveřmi. Amy vychází s kluky dobře, nahánějí jeden druhého, nevidím žádný diskomfort ani na jedné straně.

20. 3. 2016 jsme dostali další mms z nového domova s tímto textem:
Dobrý den, milá Laděnko! My žijeme dobře, Amy už se zabydlela, většinu času tráví v galerii nahoře, ale tak, aby na nás viděla. Večer je dole a běhají se Chanelem jak koťata. Při tom dupou jak děti. S Gucci si se navzájem nevšímají. Jinak nepozoruji žádné agrese ani na jedné straně. Často jsou všichny tři spolu, spí v galerii, jediné, co Amy ještě nikdy zatím neudělala – nezůstala spát v obýváku. Se Chanelem opravdu se skamarádili, na foto jsem je načapala jak spolu lámají a okusují květiny. Krásnou neděli z Prahy!

17. 2. 2016 jsme dostali další mms z nového domova s tímto textem:
Amy je pořád ještě plachá, ale ráda se mazlí, to je vidět, ale musím za ní jít a vzít do náručí… Kluky nehoní, když jsem doma, tak dělá, že je nezná… Ale teď jsem nečekaně přijela domů a ona spolu s Guccim spala na křesle pod schody… Chtěla jsem je vyfotit, ale utekla, tak aspoň my dvě… asi pár měsíců ještě potrvá, než je budu moct vyfotit všechny pohromadě.

9. 1. 2016 jsme dostali první mms z nového domova s tímto textem:
Amy již druhý den se přestěhovala zpod bojleru na poličku vedle a má na nás výhled. Nechává se bez problému pohladit a podrbat, natahuje hlavičku a tlapičky. Ale ještě je to furt klubíčko nervů.

30. 12. 2015 jsme se byli osobně podívat v novém domově. Obvykle zveřejňujeme všechny zprávy z nového domova, s novou paničkou jsme si však dosud vyměnili tolik zpráv, že by se sem nevešly. Amy je uzlíček nervů, a tak její adaptaci v novém domově detailně sledujeme, u nás se hodně zabydlela a s její povahou a zdravotním stavem je těžké najít pro ni nový domov. Samozřejmě by mohla zůstat u nás, ale i ona si zaslouží mít svého člověkao jenom pro sebe (nebo aspoň jeho třetinu:-) A pokud se nevydaří toto umístění, už nic nového zkoušet nebudeme. Dnes jsme tedy v novém domově shledali, že Amy se v novém domově doma ještě necítí. Z původní skrýše v ložnici pod postelí ji panička „vyhnala“, aby měla přehled o tom, jestli Amy jí, močí a kálí. Amy ale i tak má dost možností se ukrýt a je nutno říct, že ve skrýších zatím tráví většinu času, i když v noci ale brouzdá po bytě a zkoumá terén… takže po psychické stránce to tak hrozné není. Jí málo, zhubla, ale jí. Párkrát si už od nové paničky vzala pamlsek, což je také velký pokrok. Na nějakou zásadní krizi to tedy nevypadá, pokud by se její psychický či zdravotní stav zhoršil, budeme situaci řešit. Zatím pořád doufáme, že si Amy zvykne.